Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
30-05-2007
PR: wsparcie rodzin powinno być jednym z priorytetów polityki rządu

30.5.Warszawa (PAP) - Wydłużenie urlopów macierzyńskich oraz zmniejszenie podatków dla rodzin wychowujących dzieci - to według Prawicy Rzeczpospolitej najważniejsze zadania dla rządu, koalicji i większości parlamentarnej.

W związku z zapowiadanymi rozmowami partii koalicyjnych, lider PR i b. polityk PiS Marek Jurek przedstawił w środę sprawy, które - według jego ugrupowania - powinny być jednymi z najważniejszych elementów polityki rządu. "Jako posłowie wybrani z listy największej partii koalicyjnej przedkładamy te sprawy jako realizację naszych zobowiązań społecznych i oczekujemy, że zostaną one podjęte w rozmowach koalicyjnych" - powiedział Jurek na konferencji prasowej.

PR oczekuje m.in. wydłużenia urlopów macierzyńskich. Jurek przypomniał, że taka propozycja została już sformułowana w poselskim projekcie ustawy złożonym z inicjatywy jego ugrupowania. Dodał też, że postulat ten był zapowiadany w programie wyborczym PiS.

W programie tym znalazła się też zapowiedź zmniejszenia podatków dla rodzin wychowujących dzieci. Lider PR zaznaczył, że PiS zapowiadał zmniejszenie podatków osobistych dla rodzin z dwójką dzieci o 1800 zł w skali roku. Dodał, że dla większych rodzin miało to być jeszcze więcej. "Te zmiany nie nastąpiły, a powinny nastąpić, bowiem wiążą się ze zobowiązaniami społecznymi, jakie nałożyli na nas wyborcy wybierając tę większość parlamentarną" - oświadczył Jurek.

Istotną sprawą, którą - zdaniem PR - powinien zająć się rząd, jest także kwestia dwóch odwołań od wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Pierwszy z nich dotyczy Alicji Tysiąc, i - zdaniem Jurka - narusza sens tzw. ustawy antyaborcyjnej oraz zasady etyki lekarskiej.

W marcu Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Polska naruszyła artykuł 8. Konwencji Praw Człowieka, dotyczący prawa do poszanowania życia prywatnego, odmawiając usunięcia ciąży Alicji Tysiąc. Kobiecie w wyniku ciąży i urodzenia dziecka pogorszył się wzrok.

"Jest również wyrok dotyczący demonstracji homoseksualnych, który narusza prawo władz publicznych RP do występowania w obronie moralności publicznej zgodnie z Europejską Konwencją Praw Człowieka, którą Trybunał ma chronić" - mówił Jurek. Według niego, wyrok Trybunału narusza także prawo samorządów do reprezentowania w tych sprawach stanowiska poszczególnych wspólnot lokalnych.

Na początku maja Trybunał stwierdził, że władze Warszawy złamały zagwarantowane w art. 11 Konwencji prawo do zgromadzeń i pokojowego wyrażania poglądów, a także zakaz wszelkiej dyskryminacji (art. 14) i prawo do skutecznego środka odwoławczego (art. 13).

PR domaga się także zdecydowanej obrony wartości chrześcijańskich w dokumentach definiujących wartości Unii Europejskiej. "Uważamy, że trzeba bardzo stanowczo i cierpliwie mówić o potrzebie przypomnienia, że wartości chrześcijańskie są konstytutywne dla cywilizacji europejskiej" - podkreślił Jurek.

PR chce również, by nowym prezesem Najwyższej Izby Kontroli została osoba "maksymalnie ponadpartyjna", gwarantująca autonomiczność tego urzędu. "Powinien być to kandydat, który doskonale rozumie wszystkie zagrożenia jakie w Polsce wiążą się z administrowaniem pieniędzmi publicznymi i rozumie społeczne zagrożenia postkomunizmu" - argumentował Jurek.

Partia Marka Jurka będzie oczekiwać również poparcia większości parlamentarnej dla zakazu pornografii. Jurek zaznaczył, że również w tej sprawie istnieje poselski projekt ustawy złożony z inicjatywy PR.(PAP)Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]