Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
08-04-2010
Apel byłych działaczy Ruchu Młodej Polski w obronie IPN

List otwarty do Sejmu i Senatu RP (na ręce posła Arkadiusza Rybickiego) zaprezentowany na dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie.

Zmiany w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej stanowią poważne zagrożenie dla przyszłości tej instytucji publicznej. Instytut – z jego zasadniczą rolą w procesie przywracania prawdy w życiu publicznym i w świadomości historycznej narodu – od początku swej działalności był atakowany przez środowiska broniące PRL oraz przeciwników procesu lustracji. Mimo tych trudności stał się niezwykle ważnym ośrodkiem badawczym i edukacyjnym, otwierając pole badań nad niepodległościowym podziemiem i opozycją, nad historią polityczną i społeczną Kościoła, nad oporem polskiego społeczeństwa wobec kolaboracyjnej władzy komunistycznej.

IPN mógł realizować tę rolę społeczną dzięki rzeczywistej autonomii.

Wśród zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej szczególny sprzeciw budzą uzależnienie prezesa IPN od doraźnej większości parlamentarnej, udostępnianie akt IPN funkcjonariuszom SB oraz uzależnienie IPN od zawodowych korporacji prawniczych i akademickich. Instytucja będąca zasadniczym czynnikiem dekomunizacji życia publicznego ma zostać poddana kontroli ze strony instytucji, które nie przeszły żadnej dekomunizacji.

Zabieramy głos w tej sprawie jako byli działacze Ruchu Młodej Polski. Walcząc o niepodległość prowadziliśmy akcję „Przeciw zatrutej humanistyce”, broniąc młodzież przed zakłamaniem w nauczaniu historii. Dziś – w wolnej Polsce – nie możemy się zgodzić na dezorganizowanie instytucji, która wypełnia cel tamtej naszej pracy.

Dlatego apelujemy szczególnie do Was – Koledzy, z którymi działaliśmy w Ruchu Młodej Polski i niepodległościowej opozycji, a których nazwiska ze zdziwieniem znaleźliśmy wśród inicjatorów zmian zagrażających przyszłości Instytutu. Zachowajcie odpowiedzialność i zdrowy rozsądek w sprawie, której znaczenie sięga znacznie dalej niż bieżąca konkurencja wyborcza między zwalczającymi się partiami. Zresztą nawet konkurencja wyborcza nie może odwoływać się do lekceważenia dla pamięci narodowej. Nie bierzcie na siebie odpowiedzialności za niszczenie jednego z ważniejszych osiągnięć wolnej Polski.

Jacek Bartyzel

Małgorzata Bartyzel

Marek Budzisz

Mirosław Gruszka

Piotr Hardt

Marek Jurek

Bogusław Kiernicki

Robert Kuraszkiewicz

Rafał Matyja

Tomasz Mysłek

Krzysztof Nowak

Piotr Ogiński

Marcin Paszkowski

Adam Pawłowicz

Marian Piłka

Piotr Semka

Jacek Rusiecki

Jarosław Sellin

Arkadiusz Siwko

Piotr Szczudłowski

Jacek Turczyński

Wojciech Turek

Konrad Turzyński

Kazimierz Michał Ujazdowski

Piotr Walerych

Paweł WitaszekCopyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]