Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
23-03-2010
Oświadczenie w przededniu Narodowego Dnia Życia

Narodowy Dzień Życia – jak co roku – winien być okazją do refleksji nad przestrzeganiem w naszym państwie zasad cywilizacji życia, będących podstawą każdego dobrego porządku społecznego.

Niestety, ostatnie miesiące przyniosły bardzo poważny wyłom w prawnych gwarancjach szacunku dla życia najsłabszych.

Ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, został skazany w procesie sądowym za publikację artykułów, w których on i inni dziennikarze katowickiego tygodnika występowali w obronie prawa do życia małej Julii Tysiąc.

Wyrok ten został podjęty w oparciu o całkowicie oderwaną od polskiego prawa ideologiczną tezę (sformułowaną przez sędzię Ewę Solecką), że prawa nienarodzonych stanowią „religijną opinię światopoglądową”, a nie – zgodnie z prawdą – potwierdzone przez ustawodawstwo Rzeczypospolitej prawo człowieka.

Utrwalenie tego założenia stanowić będzie zachętę do dalszego podważania prawa do życia i lekceważenia jego ustawowych gwarancji. Jest to tym groźniejsze, że pochodzi od przedstawicieli władzy sądowniczej.

Dlatego apeluję do ministra sprawiedliwości (jako pełniącego jeszcze funkcję prokuratora generalnego) i do rzecznika praw obywatelskich o wniesienie w tej sprawie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. Stawką jest zarówno szacunek dla praw ludzkich, jak i dla samej zasady rządów prawa.

(-) Marek Jurek
Radom, 23 marca RP 2010Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]