Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
03-09-2007
Marek Jurek: będziemy walczyć o większościową ordynację do Sejmu

3.9.Warszawa (PAP) - Prawica Rzeczypospolitej zamierza walczyć w przyszłym parlamencie - jeśli dojdzie do przedterminowych wyborów - o większościową ordynację do Sejmu i zniesienie finansowania partii politycznych z budżetu państwa - zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej szef Prawicy Marek Jurek.

Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu poinformuje, czy Prawica w przedterminowych wyborach będzie uczestniczyć samodzielnie, czy też w koalicji z jakąś inna partią. Sam już podjął decyzję - będzie kandydował do Senatu.

"Dzisiaj, w przededniu decyzji o tym, czy będą wybory, czy nie, niezależnie od tego, czy w tym parlamencie, czy w następnym, będziemy walczyć o zmianę zasad polskiej polityki, o to, aby Polacy wybierali swoich przedstawicieli bezpośrednio" - zapowiedział Marek Jurek.

Według niego, w dzisiejszym systemie politycy są zakładnikami swoich partii, a powinno być odwrotnie: to działacze powinni mieć większe możliwości, aby kontrolować swoje formacje i ich liderów.

"Będziemy również walczyć o zmianę finansowania partii politycznych, bo dzisiejszy system, tworzący to pięcioletnie poczucie bezpieczeństwa od wyborów, prowadzi do demoralizacji politycznej i do tego, że partyjni liderzy uważają, że ze swoimi partiami mogą zrobić wszystko" - podkreślił Jurek.

W tym kontekście przywołał przykład projektu Ligi i Samoobrony, autorstwa Romana Giertycha i Andrzeja Leppera. Przywołał też przykład polityka PO Jana Rokity, który - jak powiedział - mimo, że cieszy się popularnością, to jednak za popularnego nie uważa go kierownictwo Platformy Obywatelskiej.

Inny polityk Prawicy, Artur Zawisza ocenił, że w PiS są z kolei promowani "wieczni potakiwacze". "Prokurator Janusz Kaczmarek jest doskonałym produktem politycznej cywilizacji PiS, bo w Prawie i Sprawiedliwości nie było miejsca dla Marka Jurka, a swoje powiększające się kłopoty mieli Radosław Sikorski, Kazimierz Marcinkiewicz i Paweł Zalewski" - powiedział Zawisza.

Marek Jurek uważa ponadto, że równie ważnym do załatwienia problemem jest także sprawa "kryzysu demograficznego", a także ostatecznego kształtu nowego traktatu UE, który - jak zaznaczył - określi położenie polityczne Polski na kilka najbliższych dziesięcioleci.

Szef Prawicy przypomniał, że jego partia domagała się wprowadzenia do porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu punktu dotyczącego wydłużenia urlopów macierzyńskich.

Jurek odniósł się też do sobotniego orędzia premiera Jarosława Kaczyńskiego. Jego zdaniem, fakt ciągłego powtarzania przez szefa rządu postulatu walki z korupcją sprawia wrażenie "redukcji programu PiS do polityki antykorupcyjnej, demaskacyjno-kompromitacyjnej".

"Walka z korupcją jest rzeczą słuszną, zasługującą na wsparcie, ale jako jedyne zobowiązanie wyborcze nie gwarantuje realizowania wszystkich spraw, przed którymi dziś stoi Polska. Każda partia powinna tu przyjąć zobowiązania szersze" - ocenił Marek Jurek. (PAP)

mkr/ mok/ jra/Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]