Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
01-12-2009
Bilans XX lat transformacji systemowej – Marek Jurek na WSFiZ w Siedlcach

W poniedziałek, 30 listopada 2009 roku w ramach tego cyklu, odbyło się pierwsze spotkanie, na którym gościł Marek Jurek – Marszałek Sejmu V kadencji oraz Poseł na Sejm RP. Marszałek w swoim wystąpieniu zatytułowanym „1989 – 2009 - wyzwania niepodległości”– zbilansował 20 lat z historii naszej niepodległej ojczyzny, podkreślając niezaprzeczalną korzyść zmian jakie się w tym czasie dokonały poprzez fakt, że wszyscy zgromadzeni mogli się spotkać jawnie, nie w ukryciu i podzielić się swoimi poglądami społecznymi i politycznymi. Zaznaczył, że wielkim i niezaprzeczalnym sukcesem jest również fakt, że posiadamy Państwo niepodległe i stabilne, co daje możliwości rozwoju młodzieży, która spokojniej może patrzeć w przyszłość osobistą i zawodową.

Dla równowagi Marszałek zaraz po sukcesach przedstawił także rejestr porażek tego okresu. Zaczął od największej jego zdaniem - porażki demograficznej, stawiającej nas, jako Polaków w tyle za Europą. Poruszony temat niżu demograficznego jest o tyle ważny, że wprowadzony Traktat Lizboński jako jeden z czynników rangi państwa i jego znaczenia w Europie przedstawia właśnie kryterium demograficzne. Malejąca liczba narodzin wpływa bowiem na system emerytalny, ilość osób aktywnych politycznie i społecznie, zmniejszając tym samym szansę na rozwój gospodarczy i społeczny Polaków.

W dalszej kolejności na liście porażek Marszałek wskazał na pasywną politykę zagraniczną Polski, która po akcesie do Unii Europejskiej powinna być nastawiona na kształtowanie Europy, a nie dostosowywanie się do niej. W szczególności podkreślona została osłabiona zapisami w Traktacie Lizbońskim pozycja Polski i zmniejszenie siły głosu jej przedstawicieli na szczytach międzyrządowych (aż o 40%), bez kompensaty tej straty w żadnej innej dziedzinie gospodarczej czy społecznej.

Marek Jurek ubolewał również nad porażką, jaką niewątpliwie jest w dzisiejszych czasach kryzys autorytetów - państwa, służb publicznych - w Polsce. Według prelegenta polityka i państwo jest lekceważone przez dużą część opinii publicznej, a młodzież nie „garnie się” do pełnienia funkcji społecznych i publicznych. Zdaniem naszego gościa jeżeli Polska nie odbuduje celu politycznego, moralnego i narodowego, nie będziemy w stanie przełamać tego kryzysu.

Słowom tym przysłuchiwało się zacne grono uczestników seminarium. Wśród nich znaleźli się m.in. przedstawiciele władz samorządowych, biznesu, mediów lokalnych i krajowych oraz studenci i pracownicy WSFiZ w Siedlcach. Oczywiście nie zabrakło również mieszkańców naszego miasta!

Już dzisiaj zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką na kolejne spotkania z cyklu „XX lat transformacji systemowej w Polsce”!

Więcej informacji Wyższa Szkoła Finansów i ZarządzaniaCopyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]