Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
01-12-2009
Marek Jurek do PiS: Możemy rozmawiać

Prawica Rzeczypospolitej jest gotowa do współpracy z PiS. Współpraca ta musi być jednak oparta na poszukiwaniu tego, co wspólne i na wzajemnym szacunku - podkreślił Marek Jurek.

Polityk zaznaczył, że jego ugrupowanie - przy różnych zastrzeżeniach - odbiera PiS jako partię najbliższą, a nadchodzący rok będzie czasem definiującym dalszą politykę państwa, ponieważ zbliżają się wybory prezydenckie, samorządowe i parlamentarne.

- Uważamy, że powinniśmy wspólnie zdecydować, czy tę drogę chcemy przebyć razem czy osobno - powiedział Jurek na konferencji prasowej w Lublinie.

- Jesteśmy gotowi do stworzenia - czy to w wyborach parlamentarnych czy innych - koalicji typu CDU/CSU, natomiast na pewno nasza partia nie będzie kandydować z listy innej partii, to nie wchodzi w grę - podkreślił szef Prawicy Rzeczypospolitej.

Obecnie - jak poinformował Jurek - między Prawicą Rzeczypospolitej i PiS nie toczą się bezpośrednie rozmowy. - Są kontakty, ale trudno je jeszcze określić jako rozmowy - zaznaczył.

Prawica Rzeczypospolitej - mówił Jurek - oczekuje publicznego poparcia jej postulatów, dotyczących m.in. zachowania waluty narodowej, banku narodowego i polityki pieniężnej, ponieważ w tych instytucjach widzi źródło sukcesu Polski w minimalizowaniu skutków światowego kryzysu gospodarczego.

- Rozmowy bezpośrednie nie są tak wiążące jak publicznie prowadzony dialog, to znaczy publiczne reakcje na publiczne deklaracje. Te pierwsze reakcje, które usłyszeliśmy, nie nastrajają optymizmem - mówił Jurek.

Zapytany, czy Prawica Rzeczypospolitej mogłaby poprzeć kandydaturę Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, Jurek odpowiedział, że "byłaby to decyzja bardzo trudna".

Jego zdaniem Lech Kaczyński "w wielu sprawach nie prowadził polityki, której oczekiwali jego wyborcy". Wymienił tu jako przykłady sprawę Traktatu Lizbońskiego, potwierdzenia w Konstytucji ochrony życia poczętego i "bierność" prezydenta w kwestii praw rodziny.

Jurek dodał, że poparcie Lecha Kaczyńskiego byłoby ewentualnie możliwe, gdyby stronnictwa prawicowe doprowadziły do ukształtowania większości prezydenckiej na wzór francuski.

Polityk skrytykował Traktat Lizboński, który według niego oznacza "drastyczne obniżenie pozycji Polski w Europie".

Źródło: www.rp.plCopyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]