Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
27-11-2009
gazeta.pl: Prawica Rzeczypospolitej i Polska Plus są gotowe do rozmowy z PiS

Polska Plus i Prawica Rzeczypospolitej są gotowe rozmawiać z PiS o bliższej niż dotychczas współpracy - deklarują politycy z tych ugrupowań. Niewykluczone, że mogłyby powstawać np. wspólne projekty ustaw.

Politycy koła poselskiego Polska Plus i ugrupowania Prawica Rzeczypospolitej przychylnie odnieśli się do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który, podczas spotkania z mieszkańcami Raciborza, tłumaczył, dlaczego, jego zdaniem, PiS opuścili w przeszłości znani politycy, m.in. Marek Jurek i Ludwik Dorn. Jarosław Kaczyński wyraził nadzieję, że niedługo uda mu się "z tymi panami spotkać".

"Mam nadzieję, że się spotkamy"

- Mówię tylko o spotkaniu. Mam nadzieję, że się spotkamy, a czy się spotkamy - zobaczymy. Nie mogę powiedzieć, że na pewno tak będzie, ale wydaje mi się, że sytuacja do tego dojrzała - powiedział lider PiS,. Pytanie o możliwość powrotu tych polityków do PiS, szef partii uznał za "zupełnie przedwczesne".

Członek Komitetu Politycznego PiS Jarosław Zieliński podkreślił, że zaproszenie prezesa PiS do rozmów jest cały czas aktualne. - Nie ma jednak decyzji politycznych w tej sprawie - zastrzegł.

- Jest zachęta. Ktoś musi być pierwszy. Tylko współpraca przyniesie sukces niektórym wspólnym racjom - podkreślił Zieliński. Jako przykład udanej współpracy podał poparty przez PiS projekt uchwały, autorstwa Polski Plus, krytykującej orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który wypowiedział się przeciwko wieszaniu krzyży w klasach szkolnych we Włoszech.

"Jesteśmy gotowi do rozmów z PiS"

Zieliński nie wykluczył, że możliwa byłaby współpraca PiS z Polską Plus i Prawicą Rzeczypospolitej np. przy tworzeniu wspólnych projektów ustaw, w - jak powiedział - "sprawach oczywistych".

- Prawica Rzeczypospolitej jest gotowa do rozmów z PiS. Oczywiście musi być też mowa o błędach popełnionych przez PiS przez ostatnie lata i o relacjach między naszymi partiami - powiedział szef Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek, który opuścił PiS w kwietniu 2007 r. w związku z brakiem poparcia większości posłów tego ugrupowania dla zmian w konstytucji w sprawie ochrony życia poczętego.

Podkreślił, że realna jest współpraca międzypartyjna dotycząca wspólnych projektów, ale "jako dwóch odrębnych podmiotów".

"Jest wiele możliwości współpracy"

- Jesteśmy na takim etapie, że prezydent Lech Kaczyński musi podejmować decyzję o kandydowaniu w wyborach, ja muszę taką decyzję podjąć, muszą i inni. Jest rzeczą odpowiedzialną, żeby przed takimi decyzjami przekonać się o skali możliwej współpracy, jeśli chodzi o interes publiczny - podkreślił Jurek.

Polityk Polski Plus Jarosław Sellin powiedział, że gdyby pojawiła się konkretna propozycja rozmów ze strony PiS, byłaby ona przyjęta. - Jest wiele możliwości współpracy - zaznaczył.

Sellin ocenił, że ewentualne ściślejsze współdziałanie z PiS polityków takich jak Ludwik Dorn czy Kazimierz Michał Ujazdowski musiałoby być poprzedzone "szerszą dyskusją na temat zmian wewnątrz PiS". Sellin przypomniał, że Dorn i Ujazdowski opuścili PiS po wyborach parlamentarnych w 2007 roku, kiedy bezskutecznie postulowali konieczne ich zdaniem reformy wewnątrz partii.


Źródło: gazeta.plCopyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]