Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
05-10-2009
Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej o konieczności odwołania premiera Donalda Tuska i potrzebie powołania nowego rządu

Afera hazardowa ujawnia skalę kryzysu polskiej polityki. Strona kryminalna wymaga pełnego wyjaśnienia i odpowiedzialności polityków handlujących wykonywaną władzą. Ale pilnych i konkretnych wniosków wymaga również ujawnione tło społeczne afery: związki klasy kierowniczej partii rządzącej z półświatkiem, bo tylko tak można określić branżę hazardu. Związki otwarcie wzmacniane ideologią głoszoną przez niektórych polityków PO o społecznych pożytkach hazardu i potrzebie osłony jego biznesowych interesów. Premier Tusk broni tego stanu rzeczy, twierdząc, że być może miała miejsce tylko „wpadka reputacyjna”.

Jeżeli w polskiej polityce mają rządzić przekonania i interes publiczny, jeżeli chcemy, by wykonywanie władzy publicznej wiązało się choćby z elementarnym poświęceniem i bezinteresownością – premier Tusk musi zostać odwołany ze swego stanowiska. To premier bowiem – jako przewodniczący partii rządzącej – ponosi odpowiedzialność zarówno za umieszczanie na najwyższych stanowiskach w państwie (bo takich charakter ma stanowisko przywódcy większości parlamentarnej) ludzi powiązanych towarzysko ze światem hazardu, jak i za bagatelizowanie tego stanu rzeczy.

Potrzebne jest powołanie nowego rządu, w tym powołanie nowego ministra sprawiedliwości, które to stanowisko powinna objąć osoba ciesząca się najszerszym autorytetem i zaufaniem społecznym, gwarantująca pełne i skuteczne wyjaśnienie afery korupcyjnej.

Obecna afera to test dla wszystkich ugrupowań politycznych, a szczególnie dla polityków PO: najbliższe dni pokażą czy są tam politycy myślący w kategoriach osobistej odpowiedzialności za dobro publiczne, czy tylko partyjni funkcjonariusze na państwowych stanowiskach.

Kryzys polityczny stanowi też wyzwanie dla Prawa i Sprawiedliwości. Miarą dojrzałości opozycji jest zdolność podjęcia działań na rzecz utworzenia rządu gwarantującego podstawową ochronę interesu publicznego w warunkach kryzysu państwa, a nie tylko wyborczej eksploatacji kryzysu w walce o władzę. W żadnym wypadku afera hazardowa nie może stać się pretekstem do wprowadzania w świat władzy postkomunistycznego SLD.

W imieniu Prawicy Rzeczypospolitej:

(-) Marek Jurek, przewodniczący

Warszawa, 5 października RP 2009Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]