Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
15-09-2009
Komunikat w sprawie listów Przewodniczącego Prawicy Rzeczypospolitej do Prezydenta i Marszałka Sejmu

Marek Jurek wystosował listy do prezydenta Lecha Kaczyńskiego i marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego w sprawie upamiętnienia rocznicy najazdu sowieckiego na Polskę podczas drugiej wojny światowej. Przewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej apeluje w nich, żeby rocznica 17 września była „nie tylko do wspomnień i rachunków historycznych, ale również do bilansowania historii i pokazywania wniosków, które z niej wypływają. Polska potrzebuje jasnej doktryny politycznej, wyjaśniającej nasz współczesny stosunek do Rosji i Niemiec, pokazującej nasze konkretne oczekiwania wobec tych państw i tłumaczącej nasze reakcje”.

Marek Jurek przypomina, że „źródłem agresji 1 i 17 września na Polskę była (wynikająca z usprawiedliwiania zbrodni rozbiorów) polityka negacji prawa Polski do istnienia w granicach, w których nasz kraj odzyskał niepodległość po pierwszej wojnie światowej, a także polityka współpracy Niemiec (zarówno w okresie demokracji, jak i totalitarnej dyktatury) z totalitarnym ZSSR”.

Dlatego Marek Jurek apeluje, by władze Rzeczypospolitej zadeklarowały, że „Polska ma prawo, by polityka współpracy Niemiec i Rosji (o której mówią dziś szefowie rządów obu państw) nigdy nie była realizowana w sposób, który Polska odbiera jako zagrożenie dla swego bezpieczeństwa i dla swych podstawowych interesów” oraz że „Polska będzie stale zabiegać o poparcie tego stanowiska na forum polityki europejskiej.”

Przewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej pisze, że również Europa ma prawo, by Niemcy – jako największe państwo Unii Europejskiej – nie prowadziły jednostronnej polityki ignorującej interesy innych państw europejskich, a nawet całych regionów. W szczególności dotyczy to dziś polityki energetycznej, ale nie tylko, bo również „wyrozumiałości” Niemiec dla agresywnej polityki Rosji wobec jej sąsiadów.

(-) Piotr Strzembosz
rzecznik prasowy Prawicy Rzeczypospolitej
Warszawa, 15 września RP 2009Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]