Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
20-08-2009
Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej w kwestii zamian w systemie emerytalnym zakładanych przez rząd Donalda Tuska

Rządowe plany – dementowane w perspektywie najbliższych prac, ale zawarte w programie Polska 2030 – zakładające ograniczenie praw emerytalnych, zupełnie ignorują rzeczywiste źródła kryzysu systemu emerytalnego. Zakładane przez rząd wydłużenie wieku emerytalnego jest tylko próbą leczenia objawów kryzysu, a nie jego demograficznych źródeł.
System emerytalny opiera się na solidarności pokoleń, najbardziej więc zagraża mu zapaść demograficzną, wobec której rząd i opozycja zachowują zupełną bierność.
Solidarność pokoleń zakłada, że starsze pokolenia potrzebują i zawsze będą potrzebować aktywnych ekonomicznie pokoleń młodszych. Tylko w tych warunkach można połączyć wypełnianie przez państwo funkcji społecznych z dynamicznym wzrostem gospodarczym.
W warunkach, w których coraz bardziej słabnie dominujący model rodziny 2+2, poświęcenie rodzin wielodzietnych nie jest w stanie zapobiec stałemu spadkowi ludności i starzeniu się społeczeństwa. Tym większą solidarność państwo winne jest tym rodzinom, w których rodzą się dzieci.
Skuteczne przeciwdziałanie procesowi starzenia się polskiego społeczeństwa i groźbie całkowitego załamania się systemu emerytalnego wymaga więc zdecydowanej i kompleksowej polityki materialnej solidarności wobec rodzin wychowujących dzieci. Bez skutecznej polityki prorodzinnej rząd może jedynie odroczyć upadek systemu emerytalnego, a nie mu zapobiec.
Prawica Rzeczpospolitej od dawna domaga się podjęcia, a nie tylko pozorowania, polityki prorodzinnej przez państwo – poprzez stałe i głębokie zmniejszanie podatków dla rodzin wychowujących dzieci, objęcie tym systemem rodzin rolniczych, wydłużenie płatnych urlopów macierzyńskich (do dziewięciu miesięcy na drugie i do roku na trzecie i kolejne dziecko), zwiększenia ubezpieczeń emerytalnych dla kobiet na urlopach wychowawczych, uzależnienia wysokości emerytur od ilości posiadanych dzieci i wprowadzenia szerokiego programu wsparcia wychowawczego i edukacyjnego dla rodzin wielodzietnych, czyli mających więcej niż dwoje dzieci (ulgi komunikacyjne, ulgi w korzystaniu z instytucji kulturalnych i sportowych itp.).
Wyzwanie demograficzne to dziś najważniejsze zadanie dla polityki polskiej. Stanowi ono priorytet polityczny Prawicy Rzeczypospolitej, tym ważniejszy, że całkowicie ignorowany przez państwo PO-PiS.

W imieniu Prawicy Rzeczypospolitej:
(-) Marek Jurek, przewodniczący
(-) Marian Piłka, wiceprzewodniczący

Warszawa, 20 sierpnia RP 2009Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]