Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
05-06-2009
Sąd Apelacyjny oddalił pozew przeciwko kandydatce Prawicy."To ważne zwycięstwo wolności słowa i opinii chrześcijańskiej w Polsce". ZOBACZ (.pdf)

5.6.Warszawa (PAP) - Warszawski sąd apelacyjny oddalił w piątek złożone w trybie wyborczym zażalenie ws. pozwu kandydata CentroLewicy w wyborach do PE Krystiana Legierskiego przeciwko kandydatce Prawicy Rzeczypospolitej Marii Mięsikowskiej-Szreder, w związku z jej wypowiedzią na temat homoseksualizmu.

W środę Sąd Okręgowy Warszawa-Praga oddalił pozew Legierskiego dotyczący słów Mięsikowskiej-Szreder, od tego postanowienia odwołał się Legierski. Kandydatka Prawicy Rzeczypospolitej w końcu maja podczas przedwyborczego spotkania w Urzędzie Gminy w Kartuzach miała powiedzieć, że "homoseksualizm jest chorobą przekazywaną genetycznie i należy ją leczyć". Wypowiedź kandydatki zacytował lokalny portal kartuzy.info, potem podały ją też inne media.

Sąd Apelacyjny uznał jednak, że kwestionowana wypowiedź jest poglądem kandydatki, który nie podlega sprostowaniu, ponadto jest wolna od określeń politycznych i obraźliwych. "Sąd uznał, że wypowiedź nie jest informacją tylko wyrażonym poglądem" - powiedział PAP sędzia Ryszard Sarnowicz, przewodniczący VI Wydziału Cywilnego SA, który rozpatrywał zażalenie.

Wcześniej sąd okręgowy oddalając pozew uzasadnił, że "materiał dowodowy zebrany w sprawie nie pozwala na przyjęcie, iż sformułowanie użyte przez uczestniczkę postępowania jest nieprawdziwe", a rozstrzygnięcie tej sprawy wymagałoby specjalistycznej wiedzy.

W czwartek SO oddalił dwa inne pozwy Legierskiego przeciw kandydatom Prawicy Rzeczypospolitej w związku z wypowiedziami na temat homoseksualizmu podczas tego samego spotkania wyborczego.

W ocenie Legierskiego cytowane wypowiedzi przedstawicieli Prawicy Rzeczypospolitej "utwierdzają społeczeństwo w błędnym przekonaniu, że homoseksualiści są osobami chorymi, co wpływa także na decyzje wyborców".

"Nie wykluczam po wyborach odwołania do instancji międzynarodowych, bo uważam, iż o tym czy homoseksualizm jest chorobą, można rozmawiać w kategoriach obiektywnej prawdy i fałszu, a nie tylko opinii" - skomentował w rozmowie z PAP postanowienie SA Legierski.

W ocenie Prawicy Rzeczypospolitej oddalenie przez sąd w środę i czwartek pozwów Legierskiego "to ważne zwycięstwo wolności słowa i opinii chrześcijańskiej w Polsce". (PAP)

mja/ malk/ gma/

Depesza PAP z dnia 5 czerwca 2009 r.Zobacz treść postanowienia Sądu Apelacyjnego (.pdf)Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]