Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
29-05-2009
Prawica Rzeczypospolitej apeluje do Prezydenta Rzeczypospolitej o jasne potwierdzenie nieważności Traktatu Lizbońskiego

Wobec ostatnich wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego broniącego zawartego przez jego rząd Traktatu Lizbońskiego – Prawica Rzeczypospolitej apeluje do Prezydenta o jasne potwierdzenie nieważności i wygaśnięcia procedury ratyfikacyjnej tej umowy międzynarodowej.

Nie można traktować demokratycznych decyzji państw jakby ich nie było. Nie można mówić o zasadzie jednomyślności kluczowych decyzji w Unii – jeśli ignoruje się fakt odrzucenia zmian przez państwa, bez których zgody zmian wprowadzać nie można.
Albo zasada jednomyślności będzie oznaczać dobrowolną zgodę i uzgodnienia państw Europy – albo stanie się kompletną fikcją, oznaczającą jedynie wymuszanie szybszej lub wolniejszej zgody na decyzje niepodlegające demokratycznej ocenie państw i narodów Europy.

To zasadnicza sprawa przyszłości Europy, której nie można podporządkowywać doraźnym taktykom wyborczym, czy nawet dyplomatycznym.

Obrócenie w fikcję zasady jednomyślności kluczowych decyzji Unii zmieni charakter współpracy europejskiej i zasadniczo osłabi pozycję Polski i państw Europy środkowej.

Dziś reforma Unii Europejskiej powinna polegać nie na wzmocnieniu władzy, ale na szacunku dla wartości określających tę współpracę i na większej solidarności państw.

Dlatego od rządu Donalda Tuska domagamy się w pierwszym rzędzie – ze względu na pilność spraw związanych z kryzysem finansowym w Europie – natychmiastowego wprowadzenia sprawy wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników na szczyt międzyrządowy Unii, na forum Rady Europejskiej.

O reformie Unii rozmawiać należy w kontekście realnych faktów, a nie złudzeń czy mglistych nadziei.

(-) Marek Jurek
Przewodniczący Prawicy RzeczypospolitejCopyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]