Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
07-03-2009
"Konstytucja musi potwierdzać podatkowe prawa rodziny, uznając za dobro społeczne wychowywanie dzieci w rodzinie"

7.3.Warszawa (PAP) - Naprawa polskiego życia politycznego poprzez wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych i zlikwidowanie finansowania partii oraz ochrona praw rodziny - to główne tezy programu politycznego Prawicy Rzeczypospolitej, jakie przedstawił w sobotę na kongresie szef partii Marek Jurek.

I Zjazd Prawicy Rzeczypospolitej odbył się w Warszawie. Partia utworzona w kwietniu 2007 r., po tym jak ówczesny marszałek Sejmu Marek Jurek opuścił Prawo i Sprawiedliwość na tle sporu o zmiany w konstytucji dotyczące ochrony życia od momentu poczęcia.

Wśród obecnych na zjeździe gości byli m.in. twórca ZChN, b. marszałek Sejmu, prof. Wiesław Chrzanowski, prezes PSL Piast i poseł do Parlamentu Europejskiego Zdzisław Podkański oraz przewodniczący rady politycznej Naprzód Polsko, europoseł Dariusz Grabowski.

W wystąpieniu programowym Marek Jurek podkreślił, że największym wyzwaniem jakie stoi przed jego ugrupowaniem jest naprawienie polskiej polityki.

"Dzisiaj polską politykę większość obywateli odbiera jako chorą, ponieważ posłowie są ubezwłasnowolnieni przez własne partie polityczne, bez konsultacji z którymi, boją się reprezentować prawdziwe swoje poglądy" - ocenił.

Według niego, aby zmienić ten stan rzeczy należy skreślić z konstytucji wymóg proporcjonalności wyborów do Sejmu, co pozwoli na wprowadzenie wyborów większościowych w jednomandatowych okręgach wyborczych; należy też zlikwidować publiczne finansowanie partii politycznych z budżetu państwa.

"Tylko poprzez wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych i odebranie partiom narzędzia uzależnienia posłów jakim jest finansowanie publiczne, można uzdrowić polską politykę, aby była ona prawdziwym głosem wyborców" - mówił Jurek.

Inną zasadnicza tezą programową jego partii jest "ochrona cywilizacji życia i praw rodziny".

"Opowiadamy się za wyraźnym potwierdzeniem w konstytucji praw człowieka należnych dzieciom poczętym oraz za uruchomieniem konsekwentnej polityki praw rodziny i solidarności z rodzinami, a więc obniżaniu podatku dla rodzin jako priorytet, co odbieramy jako działanie nie tylko solidarnościowe ale także gospodarcze" - mówił były marszałek Sejmu.

Jak podkreślił, konstytucja musi potwierdzać podatkowe prawa rodziny, uznając za dobro społeczne wychowywanie dzieci w rodzinie, które powinno korzystać ze wsparcia państwa.

Przewodniczący Prawicy ocenił, że w dobie kryzysu należy stawiać na rozwój przedsiębiorczości poprzez klasyczne instrumenty, które do tej pory nie były stosowane. Wymienił w tym kontekście: tani dostępny kredyt sprzyjający przedsiębiorcom oraz ulgi podatkowe dla firm tworzących nowe miejsca pracy.

Owacje w czasie przemówienia Jurka wzbudziły jego słowa: "Chodźcie z nami". Polityk wytłumaczył PAP, że ten apel skierował do tych ugrupowań prawicowych, dla których wartości prawicowo-konserwatywno - chrześcijańskie mają największe znaczenie.

Pytany, z kim Prawica Rzeczypospolitej wystartuje w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego powiedział, że cały czas toczą się w tej sprawie rozmowy z zaprzyjaźnionymi partiami m.in.. Naprzód Polsko i Stronnictwem Piast.

W miniony czwartek Marek Jurek poinformował, że będzie liderem warszawskiej listy kandydatów tej partii w eurowyborach. Listy kandydatów Prawicy Rzeczypospolitej do europarlamentu mają być gotowe w ciągu miesiąca. (PAP)

agy/ par/

Depesza PAP z dnia 7 marca 2009 r.Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]