Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
07-03-2009
Marek Jurek: Cała nasza cywilizacja jest oparta na szacunku dla życia

Przewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek uważa, że wypowiedzi polityków PO, którzy dopuszczają wprowadzenie eutanazji, są nieodpowiedzialne. Zdaniem gościa Programu Pierwszego Polskiego Radia hasło to zostało rzucone, by odwrócić uwagę od kryzysu gospodarczego oraz cięć, które objęły także resort zdrowia.

Marek Jurek ocenia, że idea eutanazji jest sprzeczna z podstawową zasadą naszego społeczeństwa, jaką jest troska o życie. Zdaniem przewodniczącego Prawicy Rzeczypospolitej, bez szacunku dla istnienia człowieka nie byłby możliwy rozwój medycyny.

Były marszałek Sejmu przypomniał, że należy odróżniać uporczywą terapię, czyli podtrzymywanie życia przez aparaturę mechaniczną od konieczności karmienia chorego w śpiączce. Marek Jurek zaznaczył, że etyka dopuszcza zarzucenie uporczywej terapii, ale sprzeciwia się zabijaniu chorych na przykład przez zagłodzenie.

Przewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek uważa, że Polsce potrzebna jest rewolucja moralna, na którą nasz kraj czekał już w 2005 roku. Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia mówił, że taki postulat zawiera program jego stronnictwa.

Marek Jurek wyraził przekonanie, że upadek rządów postkomunistycznych i wyniesienie do władzy partii takich jak Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska niósł ze sobą nadzieję na rewolucję moralna. Jednak została ona - jak to ujął - "wykoślawiona w rewolucję złości".

Zdaniem Marka Jurka Polsce potrzebne jest porozumienie sił politycznych w istotnych dla kraju kwestiach. Jako przykład podał sprawę pomocy publicznej dla polskich stoczni. Polityk Prawicy RP zasugerował, że polscy decydenci powinni doprowadzić do sytuacji, w której Polska i inne kraje dawnego bloku komunistycznego miałyby takie same przywileje, jakie w kwestii pomocy publicznej przysługują wschodnim landom niemieckim.

W Warszawie odbędzie się dziś zjazd Prawicy Rzeczypospolitej. Ugrupowanie to powstało w wyniku rozłamu w Prawie i Sprawiedliwości w 2007 roku, do którego doszło po nieudanej próbie zmiany konstytucji, która miała gwarantować ochronę życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Razem z Markiem Jurkiem decyzję o budowaniu Prawicy Rzeczypospolitej podjęli wówczas posłowie Marian Piłka, Małgorzata Bartyzel, Artur Zawisza, Lucyna Wiśniewska i Dariusz Kłeczek.

Źródło: IAR, zobacz wypowiedź dla "Sygnałów Dnia" www.polskieradio.plCopyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]