Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
18-12-2008
Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej dotyczące zapowiedzi przeprowadzenia referendum w sprawie waluty euro

Z oburzeniem przyjmujemy wznowienie debaty na temat przystąpienia Polski do strefy euro i postulat przeprowadzenia referendum w tej sprawie, zaproponowany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W sytuacji, gdy kryzys gospodarczy może osłabić determinację rządu we wprowadzeniu euro, przywódca PiS domaga się szybkiego przeprowadzenia referendum i jednocześnie zapowiada zbieranie podpisów pod wnioskiem obywatelskim. Zapowiada ponadto zgodę na zmianę konstytucji w sytuacji poparcia przyjęcia euro przez większość głosujących.

Społeczeństwo obdarzyło PiS tak dużym poparciem społecznym (umożliwiającym blokowanie zmian konstytucyjnych), że jest samodzielnie zdolne do zatrzymania procesu rezygnacji z narodowej waluty. Zgoda na zmianę konstytucji jest tym samym zgodą na wprowadzenie euro i nie zatuszuje tego nawet fakt nawoływania do głosowania przeciw w referendum. Obecny stan społecznego poparcia dla PiS oznacza, iż referendum i wezwanie do głosowania przeciw wprowadzeniu unijnej waluty jest tylko sposobem na spolaryzowanie sceny politycznej i pozyskanie większego poparcia społecznego, a nie metodą zablokowania jej wprowadzenia.

Polskie społeczeństwo ma prawo do posiadania własnej narodowej waluty, jako gwaranta naszej ekonomicznej suwerenności i gospodarczej pomyślności. Przyspieszanie procesu rezygnacji z tego fundamentalnego atrybutu naszej suwerenności jest zdradą postulatu zachowania narodowej podmiotowości w zakresie polityki gospodarczej i programową akceptacją polityki Platformy Obywatelskiej. Postulat referendum ma zaś jedynie umożliwić zachowanie poparcia społecznego dotychczasowych wyborców.

W imieniu Prawicy Rzeczypospolitej - Marian PiłkaCopyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]