Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
22-05-2007
Konferencja prasowa

Marszałek Marek Jurek poinformował o wniosku skierowanym do Prezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego w sprawie konieczności odwołania rządu Rzeczypospolitej Polskiej od wyroku w sprawie Alicji Tysiąc przeciwko Polsce wydanego przez Europejski Trybunał Praw Człowieka (nr sprawy 5410/03).

Marek Jurek przypomniał na konferencji prasowej w Sejmie, że Konwencja Praw Człowieka przewiduje takie odwołanie i są na to trzy miesiące.

W marcu Trybunał w Strasburgu uznał, że Polska naruszyła artykuł 8. Konwencji Praw Człowieka, dotyczący prawa do poszanowania życia prywatnego, odmawiając usunięcia ciąży Alicji Tysiąc. Kobiecie w wyniku ciąży i urodzenia dziecka pogorszył się wzrok.

Natomiast na początku maja Trybunał stwierdził, że władze Warszawy złamały zagwarantowane w art. 11 Konwencji prawo do zgromadzeń i pokojowego wyrażania poglądów, a także zakaz wszelkiej dyskryminacji (art. 14) i prawo do skutecznego środka odwoławczego (art. 13).

– W obu tych sprawach oczekujemy stanowiska rządu, które będzie bronić prawa do życia, etyki lekarskiej, prawa samorządów do obrony moralności publicznej i pokoju społecznego i prawa samorządów do administrowania przestrzenią publiczną miast - mówił Marek Jurek.

Zdaniem Marka Jurka, niepokojące jest, że w sprawie Alicji Tysiąc nie ma do tej pory stanowiska rządu. Marek Jurek przypomniał też, że zwrócił się do premiera Jarosława Kaczyńskiego o odwołanie się od dwóch wyroków Trybunał w Strasburgu, jeszcze kiedy był marszałkiem Sejmu.

Jak podkreślił, to są "bardzo realne sprawy", które wiążą się z udziałem Polski w Radzie Europy.

Na podstawie: Serwisu Informacyjnego wiadomosci.tvp.pl (PAP)

Pobierz plik mp3: Wystąpienie Marka Jurka (plik mp3 ok. 4,36 MB pobrano ze strony: www.nomejko.pl)Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]