Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
16-08-2008
Marek Jurek: PKOl powinien złożyć wniosek o odebranie Rosji prawa organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich

16.8.Łódź (PAP) - Polski Komitet Olimpijski powinien wystąpić z wnioskiem o zmianę gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku - powiedział na sobotniej konferencji prasowej w Łodzi przewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek.

Jego zdaniem wystąpienie o zmianę miejsca rozgrywania igrzysk, które za sześć lat mają odbyć się w Rosji w Soczi i Jałcie, jest jednym z niezbędnych działań, które mogą "nakłonić władze i opinię publiczną Rosji do wycofania się z polityki agresji wobec sąsiadów".

Jurek podkreślił, że pierwszym mediatorem w zażegnaniu trwającego konfliktu pomiędzy Gruzją i Rosją powinna być Unia Europejska. Dotychczasowe działania najważniejszych przywódców państw UE uznał jednak za niewystarczające.

"Unia już dawno powinna bezpośrednio zareagować na to, co działo się w Abchazji i Osetii Południowej. Gdyby to zrobiła, to prawdopodobnie nie doszłoby do zbrojnego konfliktu na tym terenie.
Teraz trzeba jednak zdecydowanie potępić fakt agresji Rosji na Gruzję. Jeżeli państwa UE nadal będą zajmować stanowisko neutralistyczne, to nie uda się na teren działań wojennych wprowadzić sił rozjemczych" - powiedział Jurek.

Dodał, że aktualna polityka prowadzona przez Rosję nie może być akceptowana przez inne kraje i dlatego należy m.in. jak
najszybciej złożyć wniosek o odebranie Rosji prawa do organizowania ZIO w 2014 roku.

"Działania w sprawie igrzysk należy podejmować już dziś, tak, by chronić prawo sportowców do ich spokojnego przeprowadzenia, w sposób nie budzący zastrzeżeń z punktu widzenia wartości moralnych idei olimpijskich" - powiedział Jurek. (PAP)

duk/ jbr/

Depesza Polskiej Agencji Prasowej z dnia 16 sierpnia 2008 r.Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]