Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
11-07-2008
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego godzi w realne swobody gospodarcze krajowych przedsiębiorców i inwestorów handlowych - stanowisko Prawicy

Uchylenie przez Trybunał Konstytucyjny ustawy o handlu wielkopowierzchniowym to cios w możliwości rozwoju i konkurencji sklepów rodzinnych i krajowych przedsiębiorstw handlowych. Właśnie dlatego, że Unia Europejska zakłada wolny przepływ towarów i usług – konieczna jest ochrona równości szans dla nowych i drobnych inwestorów. Nie naruszając reguł otwartego rynku – służyć to może skutecznie przedsiębiorcom krajowym i konsolidacji krajowych kapitałów.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego uderza w te cele polityki gospodarczo-społecznej. Jest to kolejne budzące sprzeciw orzeczenie tego ciała.

Biorąc jednak pod uwagę jego faktycznie absolutną władzę, niezamierzonym pożytkiem orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego jest wskazanie spraw, które w Konstytucji wymagają jasnego określenia. Jedną z nich jest wyraźne potwierdzenie ochrony przez Rzeczpospolitą realnych możliwości podejmowania i ochrony działalności gospodarczej.

Zasada swobody działalności gospodarczej, na którą powołał się Trybunał wymaga właśnie ochrony rynku przed dominacją niektórych kategorii podmiotów i obrony uczciwej konkurencji. Temu ma służyć prawo. Dziś ta zasada wykorzystywana została na rzecz dominujących rynek wielkich, zagranicznych przedsiębiorstw handlowych – przeciw realnej własności prywatnej – rodzin i nowych inwestorów.Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]