Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
28-06-2008
Deklaracja w sprawie nowej umowy medialnej

Media publiczne i zasady prawne ładu medialnego w Polsce po raz kolejny stają się przedmiotem gorszącego sporu wielkich partii politycznych. PO i PiS konkurują o to, kto przy pomocy postkomunistów będzie skuteczniej kontrolował Krajową Radę Radiofonii i Telewizji i media publiczne.

Dlatego zwracamy się z apelem do Prezydenta Rzeczypospolitej o podjęcie działań na rzecz nowej umowy medialnej, która w wyniku publicznych uzgodnień, w oparciu o najważniejsze społecznie kryteria, z udziałem wszystkich istotnych środowisk społecznych, a więc nadawców i dziennikarzy, środowisk twórczych i Kościoła, a także ugrupowań parlamentarnych – zagwarantuje rzeczywiste warunki przywrócenia wiarygodności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji lub doprowadzi do powołania nowego organu państwowego regulującego rynek mediów elektronicznych i telekomunikacji, utrwali prawne zasady regulacji rynku medialnego, a przede wszystkim mediów publicznych.

Obecny stan rzeczy jest nie do przyjęcia. Nie można zaakceptować ani ustawy przeforsowanej przez posłów koalicji rządzącej, umożliwiającej kontrolę rządu nad mediami publicznymi, a nawet prywatnymi, ani bulwersujących koncesji, które pojawiają się w mediach publicznych na rzecz środowiska postkomunistycznego, takich jak występy J.Urbana, powołanie jego zastępcy na wiceprzewodniczącego Rady Programowej TVP, pomijanie w informacjach takich wydarzeń, jak Marsz Życia i Rodziny.

Czas, żeby chaotyczną walkę o dominację w mediach publicznych zastąpił ład gwarantujący wolność i podstawowe wartości społeczne. Prezydent powinien jak najszybciej przeciwstawić się agresywnej polityce obu wielkich partii i aktywnie wyjść do opinii publicznej i środowisk społecznych z propozycją nowej umowy medialnej i rzeczywistej reformy tej kluczowej dla demokracji sfery życia publicznego.

(-) Marek Jurek, przewodniczący (1995) i członek Krajowej Rady RTV (1995-2001)

(-) Jarosław Sellin, członek Krajowej Rady RTV (1999-2005), były dziennikarz telewizyjnyCopyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]