Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
15-06-2008
Nie można negować zasady jednomyślnego zmieniania Traktatów Unii Europejskiej (oświadczenie)

Dziś prezydencki minister Michał Kamiński zapowiedział ratyfikację Traktatu Lizbońskiego, mimo odrzucenia go przez Irlandię.

Tymczasem Prezydent Rzeczypospolitej nie może ratyfikować traktatu, który został odrzucony przez państwo, którego zgoda jest warunkiem koniecznym wejścia tej umowy w życie.

Kwestionowanie znaczenia referendum irlandzkiego oznacza w praktyce zakwestionowanie konieczności zgody wszystkich państw członkowskich na zmiany podstawowych zasad działania Unii Europejskiej, a więc zanegowanie zasadniczego elementu polskiej suwerenności w Unii.

Trzeba przypomnieć, że zachowanie zasady jednomyślności kluczowych decyzji było przedstawiane przez samych zwolenników Traktatu Reformującego jako potwierdzenie i gwarancja suwerenności państw UE. Dziś grozi nam praktyczne zakwestionowanie zarówno tej zasady, jak i w ogóle zasady nadrzędności prawa wobec polityki w Unii Europejskiej.

Prezydent, którego obowiązkiem (wg art. 126 Konstytucji) jest strzeżenie suwerenności Rzeczypospolitej, nie może podważać żadnego z jej elementów. Wzywam Prezydenta do jak najszybszego zdementowania wypowiedzi jego ministra i potwierdzenia bezprzedmiotowości ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

(-) Marek Jurek, 15 czerwca RP 2008Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]