Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Je¿eli chcesz otrzymywaæ informacje o nowo¶ciach na stronie i dzia³alno¶ci Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualno¶ci
18-11-2021
Stanowisko Prawicy Rzeczypospolitej w sprawie prezydenckiego projektu ustawy o S±dach Pokoju

Prawica Rzeczypospolitej wyra¿a aprobatê dla idei utworzenia korpusu sêdziów pokoju pochodz±cego z wyborów powszechnych, który zajmowa³by siê rozstrzyganiem spraw o mniejszym ciê¿arze gatunkowym i wspomóg³ obecne s±dy rejonowe. Prezydencki projekt ustawy o s±dach pokoju zawiera jednak b³êdy, które mog± zawa¿yæ o powodzeniu wprowadzenia s±dów pokoju. Sk³adamy nastêpuj±ce zastrze¿enia, które powinny zostaæ przedyskutowane podczas procedowania nad ustaw± przez Sejm i Senat:

1. Projekt ustawy zak³ada, ¿e 1 sêdzia pokoju ma przypadaæ na nie wiêcej ni¿ 10 000 mieszkañców. Oznacza to, ¿e ¶redni powiat, licz±cy 50 000 – 80 000 mieszkañców, bêdzie wybiera³ 5 – 8 sêdziów pokoju. Obecnie w takich powiatach dzia³aj± s±dy rejonowe, w których pracuje przeciêtnie 6-8 sêdziów. Projekt ustawy zak³ada wiêc, ¿e stan osobowy korpusu sêdziowskiego zostanie na poziomie s±dów I instancji w wielu miejscach podwojony. Wydaje siê to zbyt daleko id±ce.

2. Kandydatem na sêdziego pokoju bêdzie mog³a byæ osoba, która ukoñczy³a studia prawnicze i posiada 3 letni sta¿ pracy, co oznacza, ¿e bêdzie nim mog³a zostaæ osoba ju¿ po ukoñczeniu zaledwie 27 roku ¿ycia. Prawica Rzeczypospolitej krytycznie podchodzi do tak m³odego wieku sêdziego pokoju i tak krótkiego do¶wiadczenia w ¿yciu zawodowym. Sêdzia pokoju powinien byæ osob±, która posiada za sob± wiele lat do¶wiadczeñ i potencjaln± przewagê w wiedzy prawniczej nad innymi uczestnikami postêpowania. Konieczne jest podwy¿szenie wieku kandydata, np. do 35 roku ¿ycia oraz sta¿u pracy do co najmniej 10 lat. W przeciwnym wypadku zostanie stworzony korpus m³odych, niedo¶wiadczonych osób, które zamiast uczyæ siê od starszych kolegów - prawników, bêd± rozstrzygaæ, którym z nich – jako pe³nomocnikom stron – przyznawaæ racje. Stanowisko sêdziego pokoju nie powinno byæ obejmowane u progu kariery prawniczej, ale byæ jej ukoronowaniem. Proponowany model mo¿e skutkowaæ wyborem na urz±d osób, które bêd± pope³niaæ wiele b³êdów a na sali s±dowej bêd± czêsto najmniej kompetentnymi z wszystkich, uczestnicz±cych w rozprawach, prawników (radców prawnych, adwokatów, aplikantów, prokuratorów).

3. Niezrozumia³e i b³êdne jest wy³±czenie z mo¿liwo¶ci ubiegania siê o mandat sêdziego pokoju adwokatów i radców prawnych, poniewa¿ w³a¶nie osoby z tych grup zawodowych posiadaj± najwiêksz± wiedzê prawnicz±, do¶wiadczenie zawodowe oraz praktykê w pracy w¶ród obywateli i dla obywateli, czyli kompetencje niezbêdne przy orzekaniu.

4. Projekt ustawy zastrzega, ¿e urz±d na stanowisku sêdziego pokoju bêdzie mo¿na sprawowaæ przez jedn± kadencjê, co przekre¶la mo¿liwo¶æ weryfikacji takiej osoby przez obywateli w drodze reelekcji. W po³±czeniu z potencjalnym m³odym wiekiem wybranych sêdziów pokoju urz±d taki mo¿e przybraæ charakter pracy okresowej, podejmowanej krótko po studiach, dla zdobycia do¶wiadczenia; pracy, która bêdzie odskoczni± dla pó¼niejszej kariery w innym zawodzie prawniczym. Obni¿y to rangê urzêdu i przyniesie wielu szkód obywatelom, którzy bêd± korzystali z prawa do s±du.

5. W przepisach wprowadzaj±cych ustawê okre¶lono katalog spraw, którymi maj± zajmowaæ siê s±dy pokoju. Prawica zwraca uwagê, ¿e kryteria ustalania w³a¶ciwo¶ci s±dów pokoju w sprawach karnych s± zbyt skomplikowane, choæby dlatego, ¿e kwalifikacja prawna czynów mo¿e siê zmieniaæ w toku procesu wskutek ujawnienia nowych faktów lub b³êdów oskar¿ycieli. Bêdzie to rodzi³o spory o w³a¶ciwo¶æ i zarzut niewa¿no¶ci wielu postêpowañ. Prawica proponuje, aby s±dy pokoju nie zajmowa³y siê sprawami karnymi.

6. Kategorie spraw, którymi bêd± siê zajmowaæ s±dy pokoju powinny byæ szerzej omawiane na studiach, tak aby ka¿dy absolwent prawa posiada³ podstawow± wiedzê prawnicz± w tym zakresie, która bêdzie móg³ rozwijaæ i pog³êbiaæ w trakcie dalszej kariery zawodowej.

W imieniu Prawicy Rzeczypospolitej:

(-) Radca Prawny Maciej £odyga
Pe³nomocnik okrêgowy Prawicy

(-) Lech £uczyñski
Sekretarz Generalny Prawicy

Za³±czniki:



Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]