Prawica Rzeczypospolitej opowiada siê za mo¿liwie szerokim porozumieniem ¶rodowisk niezale¿nej prawicy i centrum w zbli¿aj±cych siê wyborach parlamentarnych. Jej naturalnymi biegunami s± dzi¶ Ruch Kukiz’15 i ugrupowania skupione w Konfederacji.
Z uznaniem przyjmujemy decyzjê Polskiego Stronnictwa Ludowego o rozstaniu siê z lewicowo-liberaln± Koalicj± Europejsk± i zapowied¼ utworzenia chrze¶cijañsko-demokratycznej Koalicji Polskiej.
Chcieliby¶my, aby by³ to krok w kierunku trwa³ego odsuniêcia mo¿liwo¶ci utworzenia rz±du w Polsce przez ugrupowania lewicowe i liberalne. W tej tylko perspektywie widzimy mo¿liwo¶æ podjêcia wspó³pracy z t± polityczn± inicjatyw± PSL.
Wobec wszystkich tych ¶rodowisk Prawica Rzeczypospolitej kieruje swój apel o podjêcie dzia³añ na rzecz wypowiedzenia genderowej Konwencji Stambulskiej, przyjêcia Miêdzynarodowej Konwencji
Praw Rodziny oraz dokoñczenia prac nad obywatelskim projektem ustawy „Zatrzymaj aborcjê”, która ma na celu zagwarantowanie prawa do urodzenia siê dzieciom z podejrzeniem niepe³nosprawno¶ci.
Z niepokojem przyjmujemy fakt niewprowadzenia do porz±dku obrad Sejmu naszego projektu Uchwa³y przeciw nienawi¶ci i pogardzie antykatolickiej. Ich najbardziej dramatycznym przejawem by³a ostatnia próba zamordowania ks. Ireneusza Bakalarczyka we Wroc³awiu i brak dostatecznej reakcji na ten zamach. Formalne potêpienie nienawi¶ci i pogardy antykatolickiej jest oczywistym i koniecznym dope³nieniem uroczystych deklaracji w³adz o „przeciwstawieniu siê ofensywie z³a”.
Prawica Rzeczypospolitej bardzo krytycznie ocenia wynik ustaleñ na szczycie Unii Europejskiej dotycz±cych jej w³adz. Pokaza³y one dominacjê g³ównych pañstw starej Unii, przede wszystkim Niemiec i Francji, wybór kandydatów z ca³kowitym pominiêciem przedstawicieli krajów Europy ¦rodkowej oraz wybór opcji na rzecz europejskiego superpañstwa, z europejsk± wspóln± armi±, walut± i bezpo¶rednimi podatkami.
Sytuacja jeszcze raz potwierdza konieczno¶æ zacie¶nienia wspó³pracy pañstw Europy ¦rodkowej w celu obrony suwerenno¶ci naszych pañstw i poszanowania naszych chrze¶cijañskich zasad ¿ycia spo³ecznego z jej naturalnymi fundamentami: cywilizacji ¿ycia i prawami rodziny. Te zasady – suwerenno¶æ Rzeczypospolitej, ³ad chrze¶cijañski, wolno¶æ polityczna – niezmiennie pozostaj± priorytetami polityki Prawicy Rzeczypospolitej.
Lidia Sankowska-Grabczuk
Rzecznik prasowy Prawicy Rzeczypospolitej