Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
06-05-2019
Stanowisko Prawicy Rzeczypospolitej w sprawie proponowanych zmian w Konstytucji RP

Zaniepokojeni deklaracjami Pana Prezydenta Andrzeja Dudy oraz innych polityków, o możliwości wprowadzenia do Konstytucji Rzeczypospolitej zapisu o członkostwie Polski w Unii Europejskiej stanowczo mówimy NIE. Wpisanie do Konstytucji zapisu o przynależności do Unii jest działaniem ograniczającym suwerenność naszego państwa.

W pamięci polskiego społeczeństwa żywe jest jeszcze wspomnienie sprzed ponad 40 lat, kiedy to do Konstytucji PRL (10 lutego 1976 roku), Sejm uchwalił poprawki, wprowadzając zapis o przewodniej roli PZPR i przyjaźni ze ZSRR. Wprowadzenie takiego zapisu do Preambuły Ustawy Zasadniczej odebrane było przez Polaków jako akt wiernopoddańczy, a dla Sejmu i społeczeństwa, jako sygnał do autocenzury.

Pomysłodawcy wpisania do Konstytucji Rzeczpospolitej członkostwa Polski w Unii Europejskiej proponują, byśmy nałożyli sobie sami, ograniczenie suwerenności i samostanowienia o Państwie Polskim, aktem, który obniża rangę Ustawy Zasadniczej. Organizacje międzynarodowe ulegają zmianom a zapisy w konstytucji pozostają. Pomysłodawcy tego kuriozum, wykazują lekceważenie narodu polskiego, odbierając obywatelom prawo do wolności poglądów i oddając ster w ręce międzynarodowej organizacji, w której Polska ma niewiele do powiedzenia. Państwo polskie zostało członkiem Unii Europejskiej na mocy demokratycznego referendum i nie była to decyzja jednogłośna. Dlaczego więc teraz, ten demokratyczny wybór ma się stać dyktatem? Polska jest obecnie członkiem Unii Europejskiej, ponieważ taki jest polski interes narodowy. Wprowadzając zapis w Konstytucji, legitymizujemy wszystkie przyszłe decyzje unijne niezależnie czy będą one korzystne dla Polski czy nie.

Oddanie prawa do samostanowienia organizacji międzynarodowej nie jest zaś żadnym testem wiarygodności, prawdomówności i intencji (słowa W. Kosiniaka – Kamysza) lecz zwykłą gierką polityczną na potrzeby kampanii do Europarlamentu, ale ci, którzy grają tymi argumentami nie zdają sobie sprawy, że jest to zwykły szantaż, do którego nie mają prawa, ani jako obywatele, ani jako politycy.

Pragniemy zapewnić, że Prawica Rzeczypospolitej, zawsze będzie miała na względzie dobro polskiego społeczeństwa oraz w pierwszym rzędzie dbałość o interes narodowy. Z tego też względu jest za Unią Europejską jako Europą Ojczyzn oraz przeciw dalszej federalizacji Unii Europejskiej pozbawiającej państwa suwerenności.

W imieniu Prawicy Rzeczypospolitej:
Krzysztof Kawęcki – prezes
Marian Piłka – wiceprezes
Jan Klawiter – poseł na Sejm RPCopyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]