Utrwalenie geopolitycznych zmian powsta³ych w wyniku rozpadu Zwi±zku Sowieckiego jest fundamentem polskiej polityki zagranicznej. Niepodleg³a Bia³oru¶ i Ukraina tworz± bowiem bufor naszego bezpieczeñstwa przed mo¿liwym rewizjonizmem polityki rosyjskiej. Utrzymanie ich niepodleg³o¶ci chroni bowiem nasz± i nie tylko nasz± niepodleg³o¶æ, ale i wzmacnia nasze bezpieczeñstwo i niezale¿no¶æ polskiej polityki zagranicznej. I choæ niezale¿no¶æ Bia³orusi od Rosji jest bardzo ograniczona, to ju¿ samo zachowanie odrêbno¶ci pañstwowej i rozwój ekonomiczny tego pañstwa jest warunkiem naszego bezpieczeñstwa.
Pomimo polityki integracyjnej prowadzonej przez prezydenta £ukaszenkê, zw³aszcza w drugiej po³owie lat 90-tych, Bia³oru¶ zachowa³a szeroki zakres niezale¿no¶ci. Natomiast polityka polska nie doceni³a znaczenia odrêbno¶ci pañstwowej Bia³orusi w polityce utrwalania zmian geopolitycznych po rozpadzie Zwi±zku Sowieckiego i we wzmocnieniu naszego bezpieczeñstwa narodowego. Bowiem czynniki ideologiczne ("obrona demokracji") forsowane, przede wszystkim przez Brukselê, ale tak¿e przez Waszyngton, przewa¿y³y nad polskim interesem narodowym w prowadzonej przez Warszawê polityce wschodniej. W tej sytuacji pog³êbia³a siê zale¿no¶æ polityczna i ekonomiczna Miñska od Moskwy.
W ostatnim czasie w polityce Rosji zwyciê¿y³a koncepcja stopniowej likwidacji bia³oruskiej pañstwowo¶ci przy pomocy instrumentarium gospodarczego. To tworzy bezpo¶rednie zagro¿enie naszego bezpieczeñstwa narodowego. W tej sytuacji Polska powinna podj±æ dzia³ania maj±ce na celu wzmocnienie niezale¿no¶ci przede wszystkim gospodarczej. Zarówno w kontaktach bilateralnych jak i poprzez Uniê Europejsk± polityka polska powinna podj±æ dzia³ania wspieraj±ce gospodarkê bia³orusk±, os³abiaj±c rosyjski szanta¿ ekonomiczny. Polska, a tak¿e ca³a Unia powinna w szerszym zakresie otworzyæ swój rynek na towary bia³oruskie, znie¶æ re¿im wizowy, a tak¿e otworzyæ rynek pracy dla bia³oruskich obywateli. Spo³eczeñstwo bia³oruskie powinno bezpo¶rednio poczuæ znaczenie odrêbno¶ci pañstwowej. Tak¿e Unia Europejska powinna umo¿liwiæ rz±dowi bia³oruskiemu w unijnych instytucjach finansowych, mo¿liwo¶æ pozyskiwania funduszy na rozwój gospodarczy. Jednocze¶nie Unia powinna byæ gotowa do wprowadzenia nowych sankcji w przypadku dalszego ograniczania bia³oruskiej odrêbno¶ci pañstwowej.
Skuteczno¶æ polityki Rosji zale¿eæ bêdzie w znacznym stopniu od determinacji Unii Europejskiej w utrzymaniu odrêbno¶ci pañstwowej pañstwa bia³oruskiego. Jej bowiem stopniowa likwidacja zagra¿a tylko bezpieczeñstwu wschodniej flanki NATO, ale tak¿e prowadzi do dalszej eskalacji konfliktu pomiêdzy Rosj± a Uni± Europejsk± i NATO. Unikniêcie tej eskalacji jest mo¿liwe tylko w sytuacji powstrzymania rosyjskiego rewizjonizmu w Europie ¦rodkowo-Wschodniej.
(-) Krzysztof Kawêcki
Prezes Prawicy Rzeczypospolitej
(-) Marian Pi³ka
Wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej
(-) Lech £uczyñski
Sekretarz Generalny Prawicy Rzeczypospolitej
Za³±czniki: