Po pierwsze – jednoznaczno¶ci, jasno¶ci zasad spo³ecznych, którymi siê bêdzie kierowaæ. Rz±d powinien publicznie, na forum narodowym i miêdzynarodowym, zadeklarowaæ, ¿e kieruje siê zasadami cywilizacji chrze¶cijañskiej – ze wzglêdu zarówno na dobro Polski, jak i Europy.
Po drugie – rzetelnego wykonywania prawa w zakresie ochrony ¿ycia i praw rodziny, wyra¼nego odwo³ywania siê do orzeczenia Trybuna³u Konstytucyjnego z 28 maja RP 1997 i do Uchwa³y Sejmu z 11 kwietnia RP 2003 oraz zdecydowanego wsparcia inicjatyw spo³ecznych w obronie tych praw.
Po trzecie – wyra¼nej, a nie tylko werbalnej, opozycji wobec dzisiejszej polityki Unii Europejskiej. Nasze stanowisko nie mo¿e sprowadzaæ siê do postulatu „jednakowej prêdko¶ci”, bo dzi¶ jest to jednakowa prêdko¶æ w dekadencji. Naszymi partnerami politycznymi powinny byæ ¶rodowiska d±¿±ce do zmian w Europie.
Po czwarte – zaproponowania (w pierwszym rzêdzie pañstwom Europy ¶rodkowej) zawarcia Konwencji Praw Rodziny i natychmiastowego wypowiedzenia konwencji stambulskiej, zgodnie ze stanowiskiem zajmowanym przez czo³owych polityków obozu PiS-owskiego przed wyborami.
Po pi±te – ochrony fundamentów rozwoju Rzeczypospolitej, a wiêc trwa³ego zachowania waluty narodowej. Potrzebna jest jasna deklaracja woli trwa³ego zachowania waluty narodowej i nietykalno¶ci art. 227 Konstytucji.
Po szóste – ochrony granic handlowych Polski i Europy, a wiêc w pierwszym rzêdzie odmowy ewentualnego przyjêcia traktatu TTIP (w wypadku wznowienia negocjacji w tej sprawie) i odej¶cia w dogodnym momencie od traktatu CETA.
Po siódme – realnego, a nie telewizyjnego dialogu spo³ecznego, w szczególno¶ci powa¿nego traktowania opinii katolickiej, bez której poparcia nie by³oby dzisiejszej wiêkszo¶ci, a któr± w³adza powinna wspieraæ, a nie demontowaæ, sprowadzaj±c do roli wyborczego zaplecza.
Po ósme – wzmacniania opinii publicznej, a nie jej destrukcji. W naszym kraju potrzebne s± daleko id±ce zmiany, ale musz± byæ one oparte na jednoznacznych kryteriach spo³ecznych, a nie na uznaniu w³adzy. W³adza powinna jak najszybciej wycofaæ siê z antyobywatelskich zmian w ordynacji wyborczej.
W imieniu Prawicy Rzeczypospolitej:
Marek Jurek, Marian Pi³ka, Krzysztof Kawêcki, Jan Klawiter, Lech £uczyñski