Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
01-05-2008
Marek Jurek apeluje do Prezydenta o podjęcie prac nad Nową Umową Medialną

Marek Jurek, były marszałek Sejmu, a w latach 1995-2001 członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zwrócił się do prezydenta Lecha Kaczyńskiego z apelem o podjęcie prac nad przygotowaniem nowej umowy medialnej, jako podstawy przyszłych zmian w ustawie medialnej oraz działalności mediów publicznych, która trwale położy kres ciągnącym się od dwunastu lat walkom partyjnym o dominację w TVP i radiofonii publicznej.

Jednocześnie Marek Jurek zdecydowanie poparł złożenie przez Prezydenta weta pod przygotowaną przez obecną większość rządową zmianę ustawy radiowo-telewizyjnej, którą uznał za „zagrożenie nie tylko dla niezależności mediów publicznych, ale dla samego ich istnienia”. Zaznaczył jednak, że prezydenckie „weto wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji winno być nie zakończeniem, ale początkiem pracy nad odbudową zaufania społecznego do mediów publicznych jako rzeczywistego forum debaty publicznej i kultury narodowej”.

Marek Jurek napisał do Prezydenta, że „odrzucenie złych zmian wcale nie świadczy o tym, że obecna sytuacja w mediach, szczególnie publicznych, jest dobra. Przeciwnie, są one obiektem zawłaszczania i stałych walk partyjnych. Roszczenia partii wobec mediów nie stanowią żadnej gwarancji ich pluralizmu i reprezentacji opinii publicznej; odwrotnie, zastępują konieczny pluralizm ideowy konkurencją partykularnych interesów polityczno-grupowych”.

Nowa umowa medialna, o którą apeluje były marszałek Sejmu, powinna być przygotowana pod patronatem Prezydenta przez rząd, opozycję i przede wszystkim przedstawicieli środowisk społecznych (nadawców i dziennikarzy, środowisk twórczych i Kościoła), tak, aby „stać się podstawą zmian prawnych i instytucjonalnych aprobowanych przez całą opinię publiczną. Nie może to być porozumienie czysto partyjne (choć udział partii jest w nim potrzebny). Pokusy dominacji w mediach nie może zastąpić utworzenie politycznego kartelu. Media trzeba zwrócić ludziom mediów, bo tylko oni zapewnią ich niezależność, a także rzeczywisty pluralizm – poglądów, a nie partyjnych roszczeń”.

Marek Jurek uważa, że Prezydent powinien bardziej aktywnie podejmować rolę arbitra życia publicznego, który działa na rzecz konstruktywnego rozwiązywania problemów społecznych i hamuje konflikty partyjne, coraz częściej pozbawione jakiegokolwiek realnego znaczenia społecznego.

--
Biuro Prasowe Prawicy RzeczypospolitejCopyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]