Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
11-01-2017
RDC - Marek Jurek: to posłowie powinni kontrolować partyjne centrale, a nie odwrotnie

– Trzeba znaleźć kompromis, apeluję o przywrócenie normalnej pracy Sejmu i normalne dokończenie prac nad budżetem – mówił w „Poranku RDC” europoseł Marek Jurek(Prawica Rzeczypospolitej).

Posłuchaj wywiadu z Markiem Jurkiem w RDC


Europoseł odniósł się w audycji do konfliktu parlamentarnego i zarzutów, że głosowanie nad budżetem w sali kolumnowej było nielegalne. – To głosowanie może być ważne, ale nie jest dobre – ocenił Marek Jurek. Jego zdaniem, argumenty opozycji są „absurdalne”, ponieważ to właśnie opozycja – poprzez zablokowanie sali plenarnej – doprowadziła do przeniesienia posiedzenia do sali kolumnowej. Polityk skrytykował jednak sposób głosowania nad ustawą. – To było głosowanie w warunkach, które nie były przygotowane do normalnej pracy Sejmu, która musi się toczyć nad budżetem. W praktyce odrzucono wszystkie poprawki – nawet te rekomendowane przez komisję finansów publicznych. W moim przekonaniu dyskusja prawna jest bardzo ważna, trzeba sprawdzić wszystkie okoliczności, ale dyspozycja prawna, żeby Sejm pracował, jest jeszcze ważniejsza – mówił gość RDC. – Trzeba znaleźć kompromis. Apeluję o przywrócenie normalnej pracy Sejmu i normalne dokończenie prac nad budżetem, gdzie każdy wniosek będzie rozpatrzony zgodnie z zasadnością, z potrzebą społeczną, a nie na zasadzie, kto jest silniejszy – podkreślił Marek Jurek.

Ujazdowski opuścił PiS

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Michał Ujazdowski wystąpił z partii na początku stycznia. Polityk powiedział, że nie zgadza się ze strategią, przyjętą przez PiS po wyborach w 2015 roku. Mówił, że „Prawo i Sprawiedliwość, wbrew zapowiedziom, wybrało po wyborach politykę konfrontacji, podczas gdy społeczeństwo oczekuje porozumienia”. Kazimierz Michał Ujazdowski oświadczył, że nie może godzić się na politykę, która trawi polski potencjał w konfliktach. Dodał, że nie zgadza się też z podważaniem zasługującego na szacunek dorobku Trybunału Konstytucyjnego. Eurodeputowany jest zdania, że konflikt, trwający obecnie w Sejmie, może doprowadzić do najpoważniejszego w ostatnich latach kryzysu instytucjonalnego. Podkreślił, że narzędzia do zakończenia tego konfliktu są w rękach kierownictwa Sejmu. W oświadczeniu opublikowanym na swej stronie internetowej polityk napisał, że jedną z przyczyn wystąpienia z PiS jest brak kompromisu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Z propozycją w tej sprawie Kazimierz Michał Ujazdowski wystąpił w marcu zeszłego roku. Jak zaznaczył eurodeputowany , w kraju można zauważyć „niepewność prawa i obniżenie gwarancji obywatelskich”, czego powodem jest brak szacunku partii rządzącej dla niezależności Trybunału Konstytucyjnego.

„Reakcja na destrukcję Trybunału”

– Rozumiem i szanuję wybór Kazimierza Ujazdowskiego – skomentował w RDC Marek Jurek. W jego ocenie, decyzja o opuszczeniu Prawa i Sprawiedliwości przez Ujazdowskiego to reakcja na dwie rzeczy. – To reakcja prawnika i polityka na destrukcję Trybunału Konstytucyjnego, który miał gwarantować trwałość zmian opartych w prawie. Z drugiej strony ta instytucja mogła gwarantować obronę suwerennych kompetencji Polski przed zmianami traktatowymi w Unii Europejskiej – wyjaśniał europoseł. Jak przyznał, momentami Trybunał „zawodził”, ale w wielu momentach „miał bardzo dobry potencjał”. – Druga rzecz, która pewnie wpłynęła na decyzję Ujazdowskiego, to realizacja programu, który zapowiedział w kampanii prezydent – odbudowania szacunku i wspólnoty w polskim życiu publicznym. Widzimy tylko konflikt i rozpad wspólnoty – analizował Marek Jurek i dodał, że za taki stan rzeczy w dużej mierze odpowiada opozycja.

Po odejściu Ujazdowskiego z PiS-u pojawiły się głosy, że powinien on złożyć mandat europosła. – Politycy tacy jak pan Terlecki zapominają, że polskie prawo gwarantuje wolność mandatu poselskiego i to posłowie powinni kontrolować partyjne centrale, a nie odwrotnie – komentował gość RDC. Dodał, że polskie prawo dotyczące partii politycznych wymaga od nich demokratycznego charakteru.

Problemy z reformą edukacji

W poniedziałek prezydent podpisał ustawę o prawie oświatowym i przepisy wprowadzające. Od przyszłego roku szkolnego rozpocznie się proces likwidacji gimnazjów, a w ich miejsce wprowadzona zostanie ośmioletnia podstawówka oraz czteroletnie liceum. Andrzej Duda przyznał, że była to trudna decyzja i wymagała wielu konsultacji. Prezydent uważa, że reforma edukacji była Polsce niezbędna, a każdy kolejny rok bez reformy przyniósłby straty oświacie.

W ocenie Marka Jurka, nie ma nic zaskakującego w tym, że prezydent podpisał ustawę. – Prezydent odmawia podpisania ustawy w wyjątkowych sytuacjach, zwłaszcza w przypadku zagrożenia państwa – powiedział w RDC. – Problem nie polega na tym, który system jest lepszy, bo moim zdaniem ten stary, teraz przywracany, jest lepszy – przyznał i dodał, że problemem związanym z reformą edukacji są koszty organizacyjne, finansowe i społeczne przeprowadzenia tak radykalnej zmiany.


Źródło: Radio RDC



Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]