Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
08-04-2015
W obronie prawa do życia dzieci poczętych in vitro (oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej)

W przeddzień podjęcia przez Sejm RP debaty wokół rządowego projektu ustawy in vitro – Prawica Rzeczypospolitej raz jeszcze wzywa Parlament oraz wszystkich wykonujących władzę publiczną do realizacji praw należnych dzieciom poczętym pozaustrojowo.
Zdecydowanie sprzeciwiamy się negacji ich ludzkiej godności i ich dyskryminacji przejawiającej się szczególnie przez odmawianie im praw zawartych w polskich przepisach dotyczących ochrony życia dzieci poczętych. Żaden z przepisów polskiego prawa nie zezwala na zniszczenie życia dziecka w fazie zarodkowej dlatego, że zostało poczęte jako „nadliczbowe”.
Przypominamy, że Sejm RP w uchwale z 21 lipca 2006 roku wyraźnie, ogromną, ponad 83-procentową większością głosów, stwierdził, „niszczenie ludzkich embrionów (…) narusza art. 157a Kodeksu karnego, przewidujący prawnokarną ochronę zdrowia dziecka poczętego”. Za uchwałą tą głosowała (tak jak większość posłów Platformy Obywatelskiej) również obecna premier Ewa Kopacz.
Przypominamy również, że od przeszło dwóch lat czeka na rozpatrzenie w Sejmie projekt Rezolucji wzywającej wszystkie władze publiczne do konkretnych działań wykonujących prawną ochronę należną dzieciom poczętym in vitro. Projekt ten (druk sejmowy nr 1037 http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/druk.xsp?documentId=65E58EECFFEC9929C1257AEE0046E3D6) wpłynął do laski marszałkowskiej 28 grudnia (!) 2012 roku i zaraz potem (8 stycznia 2013 roku) został skierowany do pierwszego czytania. Czytanie to do tej pory się nie odbyło.
Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli zasiadających w Sejmie: nie zastępujcie abstrakcyjną gadaniną obrony konkretnych praw należnych tym, którzy są tacy sami jak każdy z nas w chwili gdy z ciała rodziców otrzymywał swoją indywidualną tożsamość! Nie wolno rozpatrywać projektów ustawodawstwa in vitro tak, jakby dzieci poczętych in vitro nie dotyczyło prawo dotyczące życia dziecka poczętego w ogóle. Żaden przepis polskiego prawa nie wprowadza rozróżnienia na dzieci poczęte in ventre i in vitro, żaden nie usprawiedliwia tego rodzaju dyskryminacji. Wzywamy Sejm RP do uczciwych działań przeciw bezprawiu wobec dzieci poczętych pozaustrojowo, które to działania muszą poprzedzać jakiekolwiek debaty na temat ustawodawstwa in vitro.

(-) Marek Jurek, Prezes Prawicy Rzeczypospolitej

(-) Marian Piłka, Wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej


Kontakt dla mediów:
Andrzej Dubiel
m: + 48 535 22 55 66Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]