Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
14-01-2015
Co zapomniał Donald Tusk: polską Konstytucję czy to, że Polska to też Europa? (oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej)

W dniu wczorajszym przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk, odnosząc się w Parlamencie Europejskim do wypowiedzi prezesa Prawicy Rzeczypospolitej, Marka Jurka, powiedział:
„Euro jest walutą Unii Europejskiej, chociaż wszyscy wiemy, że nie wszystkie państwa do strefy euro przystąpiły. Nie zmienia to faktu, że euro jest naszą, europejską, unijną walutą i to nie podlega (mam wrażenie że także w tej sali) dyskusji”.
Wypowiedź ta to – po pierwsze – przykład skrajnej nieodpowiedzialność. Jak można tak bezrefleksyjnie propagować unię walutową, największy ekonomiczny błąd Unii Europejskiej, za które Europa płaci kryzysem, a miliony rodzin w Europie – utratą źródeł utrzymania? Jak może to robić przewodniczący Rady Europejskiej, który ma godzić stanowiska wszystkich państw Unii Europejskiej?
Po drugie – to przykład skandalicznego języka wykluczenia, który fakt licznych państw świadomie (choć w oparciu o różne przesłanki prawne czy polityczne) zachowujących swoje waluty narodowe, traktuje jako niewiążący politycznie. Czy Unia Europejska zachowa w ogóle cechy politycznej unii państw, jeżeli jej przywódcy będą całe państwa traktować w taki sposób?
Po trzecie – to przygnębiający przejaw lekceważenia dla Polski. Donald Tusk jeszcze pół roku temu był premierem naszego państwa. Wie dobrze, że Polska nie zgadza się na likwidację naszej waluty narodowej. Świadectwem są nie tylko bardzo jednoznaczne sondaże, ale przede wszystkim polityka i wypowiedzi samego premiera Tuska, który otwarcie przyznawał, że w Parlamencie nie ma większości konstytucyjnej, która mogłaby zmienić art. 227 Konstytucji (gwarantujący zachowanie przez Polskę złotego).
Wyrażamy zatem nasz zdecydowany protest przeciw deklaracji przewodniczącego Rady Europejskiej. Raz jeszcze deklarujemy zdecydowane i jednoznaczne zaangażowanie Prawicy Rzeczypospolitej w obronę złotego, naszej waluty narodowej – zasadniczego instrumentu służącego konkurencyjności naszych przedsiębiorstw i ochronie poziomu życia polskich rodzin.

(-) Krzysztof Kawęcki – wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej
(-) Lech Łuczyński – sekretarz generalny Prawicy Rzeczypospolitej

Zobacz wypowiedź Marka Jurka

Kontakt dla mediów:
Andrzej Dubiel
Rzecznik Prasowy Prawicy Rzeczypospolitej
m: + 48 535 22 55 66
e:andrzej.dubiel@prawicarzeczypospolitej.orgCopyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]