Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
15-06-2007
PR i PSL: należy zmniejszyć podatki rodzinom wychowującym dzieci

15.6.Warszawa (PAP) - Lider Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek, powiedział w piątek, że jego koło, wspólnie z PSL, przedstawi projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jurek powołał się na czwartkową wypowiedź minister finansów Zyty Gilowskiej, która zadeklarowała, że rząd jest otwarty na możliwość zmniejszenia podatku dla rodzin wychowujących dzieci i zapowiedziała, że propozycje takie zostaną przyjęte w sposób otwarty.

"Projekt nasz zakłada realne i zgodne z wczorajszymi deklaracjami zmniejszenie podatków dla rodzin wychowujących dzieci, w zależności od liczby dzieci pozostających na utrzymaniu" - powiedział Jurek podczas piątkowej konferencji w Sejmie.

Artur Zawisza (PR) mówił dziennikarzom, że PR i PSL wspólnie, jako pierwsze składają nowelizację tego projektu.

"To jest projekt, który mówi o tym, że podatnik wychowujący dzieci może od sumy swoich dochodów odliczyć kwotę w wysokości 3015 zł na każde wychowywane dziecko" - poinformował Zawisza. "To znaczy, że kwota wolna od podatku, nie będzie liczona tak jak dotychczas na pojedynczego podatnika, ale na każdego członka rodziny, to co jest tym novum - na każde dziecko w rodzinie wychowującej dzieci" - wyjaśnił.

Zawisza zapowiedział, że wspólnie z PSL zaproponują, aby przepisy te miały zastosowanie już od 1 stycznia 2007 r. "Z orzeczeń TK wynika, że tylko niekorzystne rozwiązania nie mogą być wprowadzone z mocą wsteczną, a korzystne mogą być" - zaznaczył.

Prezes PSL Waldemar Pawlak powiedział, że poparł propozycję PR, ponieważ oznacza to radykalne obniżki podatków dla rodzin. "Niskie dochody mogą być w ogóle nie opodatkowane, a wzrost PKB może być przekazany tym, którzy naprawdę tego potrzebują. Ta inicjatywa zasługuje na poparcie" - podkreślił.

Na pytanie dziennikarzy, czy PR i PSL zamierzają wspólnie poprzeć kandydata PiS Jacka Jezierskiego na prezesa NIK, Jurek powiedział, że kandydatura ta powinna być jak najdalsza od bezpośrednich związków z władzą wykonawczą. "Rząd taki ruch wykonuje, będziemy się zapoznawać z kandydaturą i będziemy rozmawiać" - dodał.

"Oczekiwalibyśmy raczej osoby o pewnej niezależności od władzy wykonawczej, która uzyska jej zaufanie" - odpowiedział na to pytanie Pawlak.

"Jeśli mówić o pewnym symbolizmie, to na pewno taka kandydatura jak senator PiS Zbigniew Romaszewski, który ma wyrazistą osobowość i duży poziom niezależności, zasługiwałaby na poparcie i dawałaby gwarancję, że NIK będzie instytucją niezależną" - dodał. Pawlak zaznaczył, że uwaga ta nie była uzgodniona z Romaszewskim. (PAP)

Udostępniamy Państwu pliki do pobrania:

- Uzasadnienie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
- UstawaCopyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]