Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Je¿eli chcesz otrzymywaæ informacje o nowo¶ciach na stronie i dzia³alno¶ci Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualno¶ci
15-05-2013
Prawica Rzeczypospolitej apeluje o masowy protest obywateli w sprawie monopolu rynku ¶mieciowego.

Prawica Rzeczypospolitej negatywnie ocenia wprowadzon± przez sejm i w³adze miasta now± politykê ¶mieciow± i wysoko¶æ op³at za wywóz ¶mieci, szczególny sprzeciw budzi wprowadzenie monopolu gminy w zakresie wyboru firmy odbieraj±cej odpady. Wprowadzone przepisy automatycznie powoduj± od 1. lipca wzrost op³at dla mieszkañców od 100 % do 200%, ponadto wywo³uj± zamieszanie i chaos w¶ród spó³dzielni, wspólnot mieszkaniowych, zarz±dców nieruchomo¶ci, w³a¶cicieli nieruchomo¶ci, wszystkich którzy s± zmuszani do sk³adania drobiazgowych i skomplikowanych deklaracji ¶mieciowych. Podobnie zmiany budz± sprzeciw w firmach zajmuj±cych siê wywozem odpadów, którym grozi likwidacja i masowe zwolnienia.
Od lipca wszystkim obywatelom grozi katastrofa ¶mieciowa na miarê tego co kilka lat temu wydarzy³o siê w Neapolu. Mieli¶my ju¿ w przesz³o¶ci przyk³ady centralnej, sterowanej polityki gospodarczej. Wiemy, ¿e nie by³ to najlepszy czas dla naszej gospodarki i wielu pamiêta do jakiego kryzysu doprowadzi³.

Nale¿y uznaæ, i¿ na³o¿ony na gminy ustawowy obowi±zek, by to one zajê³y siê gospodark± ¶mieciow± poprzez ustanowienie jednolitej op³aty i narzucenie dotychczasowym zarz±dcom
i w³a¶cicielom nieruchomo¶ci firmy, która odbierze z nieruchomo¶ci ¶mieci, sprowadzi siê do przerzucenia wszelkich kosztów na mieszkañców poprzez wygórowane stawki za odbiór odpadów.

Mo¿na by³o równie¿ podj±æ dzia³ania zachêcaj±ce producentów,
by wykorzystywali opakowania zwrotne w swej produkcji, a firmy ¶mieciowe nieposiadaj±ce sortowni odpadów oraz zaplecza technicznego do obróbki odpadów, eliminowaæ z rynku.

Oceniaj±c ¶mieciowa rewolucje, jak± zafundowa³ nam ustawodawca, nale¿y niestety stwierdziæ, ¿e jest ona zupe³nie niepotrzebna i nazbyt ingeruj±ca w obecnie funkcjonuj±cy system gospodarki odpadami. Prawna zmiana niepotrzebnie przerzuca obowi±zek na gminy
w zakresie wyboru firmy, która to od nas bêdzie odbieraæ nasze ¶mieci i narzucaæ bêdzie kwotê op³aty za t± us³ugê. W ten sposób tracimy jakiekolwiek wp³yw na wybór firmy i ceny.

¦mieciowa rewolucja mog³aby wygl±daæ zupe³nie inaczej, gdyby ustawa mia³a inny kszta³t
i nie cofa³a nas do centralnie sterowanej gospodarki, jak± mieli¶my w minionych latach.
Skoro nowelizacja ustawy o gospodarce odpadami w gminach by³a podyktowana potrzeb± zwiêkszenie liczby segregowanych odpadów celem wtórnego ich przetworzenia
oraz zmniejszenie liczby odpadów sk³adowanych. Nale¿a³o skorzystaæ z dostêpnych narzêdzi administracyjnych nie wywo³uj±c rewolucji ¶mieciowej. Mo¿na by³o tylko skorzystaæ z obecnie obowi±zuj±cych administracyjnych narzêdzi kontroli systemu gospodarki odpadami. Marsza³kowie województw mogliby sukcesywnie, co roku, podnosiæ op³aty za sk³adowane ¶mieci na wysypisku. Gminy i powiaty wydaj±c pozwolenia na dzia³alno¶æ i odbiór ¶mieci z terenu gminy, czy powiatu mog³yby domagaæ siê, by firma dysponowa³a zapleczem technicznym umo¿liwiaj±cym segregacjê i przetwarzanie ¶mieci na odpowiednie frakcje. W ten sposób mo¿na by eliminowaæ z rynku firmy nie posiadaj±ce zaplecza technicznego i nie spe³niaj±ce wymogów stawianych przez gminy.

Same firmy zmuszone ponosiæ wiêksze koszty sk³adowania i przetwarzania podnosi³yby op³aty dla klientów, ale dzia³oby siê to, sukcesywnie, stopniowo i w warunkach normalnej konkurencji nie budzi³oby takiego sprzeciwu.

Mo¿na te¿ podj±æ dzia³ania wobec producentów artyku³ów spo¿ywczych i innych bran¿, by w swej produkcji wykorzystywali opakowania umo¿liwiaj±ce ich powtórne wykorzystanie tworz±c system zachêt w postaci ulg podatkowych dla tych producentów, którzy takie dzia³ania podejm±.

Niestety, rz±dz±cy woleli wszelkie koszta przerzuciæ na obywateli, tworz±c kolejny para podatek. Czas siê temu stanowczo sprzeciwiæ. Potrzebna jest szeroka, ponad partyjna akcja protestu spo³ecznego, aby zmusiæ sejm do b³yskawicznej nowelizacji przepisów oraz w³adze miasta do odst±pienia od monopolu wywozu ¶mieci przez MPO.

Dlatego Prawica Rzeczypospolitej apeluje dzi¶ o masowy protest obywateli w sprawie monopolu rynku ¶mieciowego.

Proponujemy powo³anie ogólnopolskiego komitetu spo³ecznego protestu przeciw monopolizacji rynku ¶mieciowego. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do w³±czenia siê w jego powstanie.

Ponadto kierujemy wezwanie do krakowskich pos³ów o natychmiastowe rozpoczêcie prac nad nowelizacja ustawy oraz do Rady miasta o zmianê prawa lokalnego w takim kierunku aby utrzymaæ mo¿liwo¶æ odbioru ¶mieci przez firmy wybrane przez obywateli, a nie przez MPO narzucone przez miasto.

Dla skuteczno¶ci tych apeli potrzebny jest masowy protest spo³eczny, akcja obywatelska. Dlatego proponujemy, aby pierwsz± osob± w kraju, która zacznie siê ju¿ teraz borykaæ z realnym ¶mieciowym problemem, z którym wszyscy zetkniemy siê od 1 lipca, by³a marsza³ek sejmu pani Ewa Kopacz. Proszê wszystkich obywateli, ka¿dego kto mo¿e to uczyniæ, aby wys³a³ paczkê swoich ¶mieci do sejmu na adres Pani Marsza³ek. ul. Wiejska 4/6/8, 00-902 Warszawa. Niech j± zasypie góra ¶mieci, która zmusi sejm do szybkiej nowelizacji ustawy w kierunku, który nie bêdzie cofa³ nas do ciemnych czasów gospodarki planowej i szkodliwego monopolu.
(-) Gniewomir Rokosz-Kuczyñski
Pe³nomocnik Prawicy Rzeczypospolitej w Krakowie



Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]