Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
19-02-2013
Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej przeciw puczowi fiskalnemu

Próba przeforsowania przez premiera Donalda Tuska paktu fiskalnego z pominięciem praw opozycji, gwarantowanych praktycznie przez art. 90 Konstytucji (wymóg większości ⅔ głosów przy decyzjach o delegowaniu suwerennych kompetencji państwa na organizację międzynarodową) – to nie tylko naruszenie zasad dialogu społecznego, ale bezpośredni zamach na Konstytucję.

Premier Tusk zadeklarował kiedyś, że w swej polityce „nie będzie kierował się żadną zewnętrzną normą”. Dziś uznał, że tam, gdzie ma wystarczające poparcie medialne i polityczne – nie musi kierować się nawet Konstytucją.

Przypominamy, że szczególny obowiązek „czuwania nad przestrzeganiem Konstytucji” spoczywa (zgodnie z art. 126 Konstytucji) na Prezydencie Rzeczypospolitej. Prezydent ma obowiązek interweniować w obronie porządku konstytucyjnego i w żadnym wypadku nie zwalniają go z tego osobiste opinie na temat paktu fiskalnego. Jest wiele instrumentów, którymi Prezydent może się w tym celu posłużyć, począwszy od orędzia parlamentarnego. Bierność oznaczać będzie w tym wypadku zgodę na łamanie prawa.

Przypominamy również, że nawet w państwach forsujących pakt fiskalny (jak w Niemczech) nie budził żadnych wątpliwości fakt, że mamy do czynienia z traktatem przenoszącym uprawnienia państw narodowych na poziom Unii Europejskiej.


Prawica Rzeczypospolitej przypomina swoją kampanię przeciw puczowi fiskalnemu:
http://prawicarzeczypospolitej.org/aktualnosci,pokaz,1140
http://www.prawicarp.lublin.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=302:komunikat-po-protecie-pod-siedzib-msz-przeciwko-puczu-fiskalnemu&catid=1:komunikaty
http://www.idziemy.com.pl/komentarze/pucz-fiskalny
http://wpolityce.pl/artykuly/29613-pucz-fiskalny-propozycja-ratyfikacji-zwykla-wiekszoscia-jest-niekonstytucyjna-proba-pominiecia-tej-procedury-jest-proba-zamachu-na-ustroj
http://stary.naszdziennik.pl/bpl_index.php?dat=20120604&typ=po&id=po19.txt
http://www.ekonomia24.pl/artykul/705506,925196-Wbrew-polskim-interesom.html
http://www.fronda.pl/a/pilka-pucz-konstytucyjny,23369.html


(-) Marek Jurek
Prezes Prawicy Rzeczypospolitej

(-) Marian Piłka
Wiceprezes ZG Prawicy Rzeczypospolitej

Załączniki:Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]