Winê za dzisiejszy kryzys ekonomiczny Europy ponosz± politycy, którzy d±¿±c do utworzenia wyposa¿enia Unii Europejskiej w kompetencje pañstwa i do os³abienia pañstw narodowych wprowadzili jedn± walutê w krajach europejskich, niezdolnych do rzeczywistego stworzenia wspólnego obszaru walutowego.
Siln± stron± polskiej gospodarki jest zachowywanie przez nas z³otego. Nasza waluta stanowi zasadniczy czynnik konkurencyjno¶ci polskich przedsiêbiorstw i towarów. Likwidacja z³otego doprowadzi³aby w naszym kraju – jak we wszystkich krajach, gdzie wprowadzano euro – do obni¿enia poziomu ¿ycia rodzin. To zwiêkszy³oby emigracjê m³odzie¿y, spowodowa³o pog³êbienie kryzysu demograficznego, wywo³a³o nowy kryzys gospodarczy – bo gospodarka nie mo¿e dobrze funkcjonowaæ w ubo¿ej±cym spo³eczeñstwie, w warunkach s³abego popytu wewnêtrznego –
gdy rodziny musz± ograniczaæ zakupy.
Politycy odpowiedzialni za wprowadzenie unii walutowej zamiast uznaæ swe b³êdy –jeszcze bardziej radykalizuj± swoj± politykê. Pakt fiskalny – poparty przez rz±d Tuska – oznacza wprowadzenie
w krajach euro (i w krajach, które euro przyjm±) zewnêtrznej kontroli nad polityk± bud¿etow±: nad polityk± prorodzinn±, wydatkami inwestycyjnymi, polityk± spo³eczn±. Polska nigdy nie przyjmowa³a takich zobowi±zañ. Pakt fiskalny – zmieniaj±c regu³y unii walutowej – zwalania Polskê z wszelkich zobowi±zañ dotycz±cych przyjêcia euro. Nie mo¿na zawieraæ umów miêdzynarodowych na jednych warunkach – a wykonywaæ na innych. Pamiêtamy, ¿e tak w³a¶nie sta³o siê z pozycj± Polski na forum Unii Europejskiej, któr± okre¶li³ traktat nicejski. Jego zasady zosta³y odwo³ane zaraz po wej¶ciu Polski (i innych pañstw Europy ¶rodkowej) do Unii – najpierw w ostatecznie odrzuconej Konstytucji dla Europy, potem w pakcie lizboñskim. Nigdy ju¿ nie powinni¶my zgadzaæ siê na tak przedmiotowe traktowanie naszego kraju, umowy nie mog± obowi±zywaæ tylko jednej strony.
Dzi¶ przysz³a pora, by nie tylko powiedzieæ, ¿e chcemy zachowaæ z³otego – ale ¿e go zachowamy! Je¶li Polska nie powie tego dzi¶, rz±d PO przy pierwszej zmianie nastrojów spo³ecznych i sytuacji gospodarczej w Europie, powo³uj±c siê na ponowienie zobowi±zañ do wprowadzenia euro – zapomni o wszystkich dzisiejszych zastrze¿eniach i doprowadzi do likwidacji waluty narodowej.
Prowadzimy nasz± akcjê, by nigdy ju¿ nie powtórzy³a siê sytuacja traktatu lizboñskiego – gdy politycy podejmowali zobowi±zania szkodliwe dla Polski, bo opinia publiczna nie reagowa³a do¶æ mocno. Zrobimy wszystko, by zmobilizowaæ spo³eczeñstwo do obrony z³otego, na rzecz zachowania bud¿etowych kompetencji naszego pañstwa i zdolno¶ci Rzeczypospolitej do prowadzenia samodzielnej, aktywnej i sprawczej polityki na forum europejskim.
Polska musi zachowaæ kontrolê nad w³asn± przysz³o¶ci±. Nigdy wiêcej Lizbony!
(-) Marek Jurek
Prezes Prawicy Rzeczypospolitej
(-) Marian Pi³ka
Wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej
_____________________
W mediach
Za³±czniki: