Przewodnicz±cy Komisji Europejskiej José Manuel Barroso og³osi³ – w oficjalnym przemówieniu na forum Parlamentu Europejskiego – plan przekszta³cenia Unii Europejskiej w federacjê. To, przed czym wielokrotnie przestrzegali¶my, szczególnie wtedy gdy Prawica Rzeczypospolitej prowadzi³a kampaniê przeciw przyjêciu i ratyfikacji traktatu lizboñskiego – dzi¶ staje siê oficjaln± polityk± unijn±. K³amstwem okaza³y siê zapewnienia, ¿e w traktacie lizboñskim nie chodzi³o o federalizacjê, ¿e jego celem by³o jedynie pragmatyczne uporz±dkowanie wspó³pracy pañstw. Zwolennicy federalnej, ponadnarodowej Europy konsekwentnie realizuj± politykê wch³aniania suwerenno¶ci pañstw narodów Europy. Polska opinia publiczna powinna byæ tego ¶wiadoma.
Federalna Europa to niebezpieczna utopia, zagra¿aj±ca nie tylko interesom Polski, ale równie¿ wspó³pracy europejskiej. Wzmacnianie kompetencji w³adz Unii, zale¿nych od najsilniejszych pañstw – nie bêdzie stanowiæ zachêty do wiêkszej solidarno¶ci w polityce Unii Europejskiej: do wiêkszej odpowiedzialno¶ci za wyrównanie ró¿nic miêdzy „star± Europ±” a krajami uwolnionymi od dominacji sowieckiej, do sprawiedliwego i solidarnego traktowania polskiego rolnictwa, do respektowania stanowiska i interesów pañstw Unii Europejskiej chc±cych zachowaæ walutê narodow±, do wiêkszej odpowiedzialno¶ci za bezpieczeñstwo energetyczne Europy ¶rodkowej, do szacunku dla opinii chrze¶cijañskiej w Europie, do wiêkszego zaanga¿owania w utrwalanie niepodleg³o¶ci pañstw powsta³ych na Wschodzie po rozpadzie Zwi±zku Sowieckiego.
Federalna Europa to po prostu mniej solidarno¶ci europejskiej – bo to mniej partnerskie stosunki miêdzy pañstwami i regionami Europy. Najbardziej aktualnym tego przejawem jest anga¿owanie ubo¿szych pañstw Europy ¶rodkowej w finansowanie reorganizacji unii walutowej, ³±cz±cej znacznie zamo¿niejsze kraje. Dzi¶ establishment Unii Europejskiej chce wykorzystaæ kryzys finansowy dla wzmocnienia swojej w³adzy. Uwa¿amy to za cyniczn± ucieczkê od odpowiedzialno¶ci za b³êdy pope³nione w konstrukcji wspó³pracy europejskiej. Ale jednocze¶nie próba ta stanowi przestrogê: ka¿dy kolejny kryzys bêdzie w przysz³o¶ci wykorzystywany do zmniejszania kompetencji pañstw narodowych.
Dlatego zachêcamy ca³± patriotyczn± opiniê publiczn± do aktywnego przeciwdzia³ania wobec realizacji tych planów. Polska polityka europejska powinna zdecydowanie odrzucaæ federalizm, promuj±c rzeczywist± solidarno¶æ europejsk±: wspieranie wszystkich przedsiêwziêæ s³u¿±cych wspólnemu dobru narodów Europy, jak równie¿ wzajemnego wspierania swoich interesów narodowych – czego testem zawsze powinien byæ szacunek dla warto¶ci i interesów naszego kraju.
Niepodleg³e Pañstwo Polskie jest nie tylko wielk± warto¶ci± moraln±, najwiêkszym darem Opatrzno¶ci dla naszego pokolenia. Pañstwo narodowe to jedyna forma podmiotowego wp³ywu na nasz± przysz³o¶æ, kontroli naszego zbiorowego losu, ale równie¿ – naszego efektywnego udzia³u we wspó³pracy europejskiej. Nie ma innego sposobu wp³ywania przez ogó³ Polaków na sprawy Europy – jak poprzez Pañstwo Polskie. Broni±c jego suwerennej w³adzy – bronimy naszego miejsca w Europie.
(-) Marek Jurek
Prezes Prawicy Rzeczypospolitej
(-) Marian Pi³ka
Wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej