Przyjêcie przez Senat projektu zmiany prawa o zgromadzeniach (wbrew wnioskom trzech komisji Senatu o ich odrzucenie, wbrew apelom NSZZ „Solidarno¶æ” i licznym protestom organizacji pozarz±dowych) stanowi bardzo powa¿ne zagro¿enie dla wolno¶ci debaty i praw opinii publicznej w Polsce.
Wyd³u¿enie czasu zg³aszania manifestacji do sze¶ciu dni praktycznie uniemo¿liwia opinii publicznej korzystanie z prawa do zgromadzeñ w reakcji na bie¿±c± politykê w³adz. Obci±¿enie organizatorów finansow± odpowiedzialno¶ci± za naruszenia prawa zwalnia zarazem s³u¿by publiczne z odpowiedzialno¶ci za zapobieganie ³amaniu prawa, jak i za ustalenie i karanie konkretnych sprawców tego rodzaju dzia³añ. Otwiera to nieograniczone pole dla prowokacji, stanowi±c jednocze¶nie moralne i materialne zagro¿enie dla oddolnych inicjatyw spo³ecznych.
Dzia³ania te wpisuj± siê zreszt± w ci±g prowokacji wobec opinii publicznej, takich jak zapowied¼ „si³owej” ratyfikacji paktu fiskalnego (z pominiêciem praw opozycji przewidzianych w art. 90 Konstytucji), jak pozbawienie TV Trwam miejsca na publicznej platformie cyfrowej, jak uniemo¿liwienie przedstawicielom „Solidarno¶ci” obserwowania z galerii Sejmu i Senatu prac nad ustaw± emerytaln±.
Wszystko to wzmacnia nasz sprzeciw wobec zwiêkszania uprawnieñ w³adzy, która dostarczy³a a¿ nadto dowodów, ¿e mo¿e podejmowaæ dzia³ania przeciw prawom opozycji, opinii publicznej i spo³eczeñstwa. Szczególnie dotyczyæ to mo¿e przyznania w³adzy prawa do zakazu manifestacji pod pretekstem zapobiegania kontrmanifestacjom.
Prawica Rzeczypospolitej wyra¿a pe³ne poparcie dla zapowiedzianego przez przewodnicz±cego NSZZ „Solidarno¶æ” zaskar¿enia zmian w prawie o zgromadzeniach do Trybuna³u Konstytucyjnego.
(-) Marian Pi³ka, wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej
(-) Krzysztof Kawêcki, wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej