Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
18-07-2012
Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej w sprawie spotkania premierów Litwy i Polski

W związku z wizytą w Warszawie premiera Republiki Litwy Andriusa Kubiliusa Prawica Rzeczypospolitej apeluje do premiera Donalda Tuska o podjęcie skutecznych działań, które powstrzymają antypolskie zachowania władz litewskich. Oczekujemy wsparcia dla polskiej społeczności na Wileńszczyźnie w ich staraniach odwołania przez Ministerstwo Oświaty i Nauki Litwy dyskryminacyjnych założeń Ustawy o Oświacie, przede wszystkim zapisu ujednolicającego egzamin maturalny z języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych i szkołach litewskich które doprowadzą do stopniowej likwidacji polskich szkół.

Szczególnie bulwersujące są najnowsze manipulacje z ustalaniem granic okręgów wyborczych przed wyznaczonymi na 14 października wyborami parlamentarnymi. Litewska Główna Komisja Wyborcza (GKW) właśnie dokonała kolejnej niekorzystnej korekty granic okręgów wyborczych, które jeszcze bardziej ograniczają prawa mniejszości narodowych na Litwie i są sprzeczne z europejskim prawem.

Rejony wileński (61 proc. stanowią Polacy) i solecznicki (79 proc. Polaków) zostały podzielone na 5 części, z których 3 zostały dołączone do sąsiednich rejonów zamieszkałych w większości przez ludność litewską. Przed kilkoma dniami GKW „oderwała” dwie kolejne dzielnice z rejonu wileńskiego i dołączyła je do malckiego (6 proc. Polaków).

Lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski zwraca uwagę na niemożliwość prowadzenia kampanii wyborczej w języku ojczystym, gdyż, zgodnie z obowiązującym prawem jedynym językiem używanym podczas wyborów jest język litewski, a za stosowanie innych języków grożą wysokie grzywny.
AWPL pozbawiono prawa do przewodniczenia w komisjach wyborczych.

Prawica Rzeczpospolitej przekazuje wyrazy braterskiej solidarności dla Polaków na Litwie w ich walce o prawa narodowe i obywatelskie.

(-) Marek Jurek
Prezes Prawicy Rzeczypospolitej

(-) Krzysztof Kawęcki
Wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej

______________________________________

więcej w mediachCopyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]