Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
02-04-2012
Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej po skandalu wywołanym przez delegata PZPN na meczu Polonia Warszawa – Śląsk Wrocław

Wczoraj w czasie meczu Polonia Warszawa – Śląsk Wrocław doszło do próby usunięcia przez delegata PZPN, byłego wysokiego funkcjonariusza partii komunistycznej, transparentu z napisem „Precz z komuną”. Delegat groził sankcjami wobec drużyny (przerwanie meczu), a w trakcie próby fizycznego usunięcia transparentu miały miejsce akty przemocy przeciwko kibicom. Stało się w pierwszym dniu Miesiąca Pamięci Narodowej.

Zwracamy się zatem do minister sportu, pani dr Joanny Muchy, o podjęcie stosownych interwencji.

Po pierwsze o zwrócenie uwagi działaczom Polskiego Związku Piłki Nożnej, że organizacja ich działa w Państwie Polskim i korzystając z przywilejów określonych przez polskiego prawo – musi szanować prawa Polaków.

Rzeczpospolita już we wstępie do swej Konstytucji stwierdza, że dopiero odsunięcie komunistów od władzy otworzyło „w 1989 roku możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia”
o losie Ojczyzny i że jako naród jesteśmy „pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane”, więc czasów, gdy za wywieszenie transparentu (albo wzniesienie okrzyku) „Precz z komuną” partyjni towarzysze pana delegata PZPN bili i wsadzali Polaków do więzień. Przypominamy również,
że art. 13 Konstytucji potępia jednoznacznie zbrodnie komunizmu.

Jeżeli na polskich stadionach zwykły odruch potępienia komunizmu będzie traktowany jak naruszenie porządku – jutro jako urojone, polityczne roszczenia będą traktowane propozycje upamiętniania rocznic narodowych.

Po drugie apelujemy do pani minister sportu o podjęcie – w razie potrzeby – interwencji wyjaśniających wobec UEFA i FIFA, że w Polsce potępienie komunizmu stanowi zwyczajny odruch moralnej normalności i pamięci narodowej, nie jest więc w żadnym wypadku aktem partyjnej polityki, spełnia taką samą rolę jak powszechnie promowane przez międzynarodowe organizacje sportowe działania przeciw innej formie negacji uniwersalnych norm wynikających z natury ludzkiej – przeciw rasizmowi. Polska zatem nie może udzielać żadnej aprobaty restrykcjom przeciw manifestowaniu uczuć i przekonań antykomunistycznych.

Apelujemy o to tym bardziej, że działanie – na wszystkich właściwych polach – na rzecz powszechnego potępienia zła komunizmu powinno być polskim wkładem w budowanie wspólnej świadomości historycznej i poczucia wspólnoty losu narodów Europy.


(-) Marek Jurek
Prezes Prawicy Rzeczypospolitej

(-) Lech Łuczyński
Sekretarz Generalny Prawicy Rzeczypospolitej

Załączniki:Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]