Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kutnie w dniu 04.03.2012r.

- Gdybym to co dzisiaj, powiedział w przeszłości, za drzwiami kościoła już czekali by panowie, żeby mnie zabrać - mówił ks. dziekan Stanisław Pisarek podczas Mszy Świętej, która odbyła się w kościele p.w. św. Wawrzyńca w Kutnie odprawionej dla upamiętnienia Święta Narodowego jakim od dwóch lat jest "Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Data Święta przypada na 1 marca.

- Jak to możliwe, żeby brat zabijał brata?, a tak było! - mówił ks. dziekan. - Kim byli Żołnierze Wyklęci? Rekrutowali się głównie z rozwiązanych w styczniu 1945 r. oddziałów Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, to było najprawdziwsze odzwierciedlenie polskiego patriotyzmu, to byli Ci, którzy potrafili powiedzieć NIE!, zniewoleniu państwa polskiego. Po okupacji niemieckiej przyszła sowiecka i oni nie pogodzili się z tym! (...)

Gdyby zapytać młodzież licealną co wie o żołnierzach wyklętych, niewiele by potrafiła powiedzieć. Niewiele, bo ta wiedza była fałszowana i wypaczana. (...) Nie mówiono prawdy! Teraz można ją mówić, przynajmniej tutaj w świątyni - mówił ks. Stanisław.

- Uroczystość w dniu 04.03.2012 r. miała swój początek na ul. Gabriela Narutowicza w Kutnie, przy siedzibie ŚZŻAK o/Kutno. Z tego miejsca Oddział Terenowy Polskiego Klubu Kawaleryjskiego zwartą kolumną przemaszerował niosąc sztandar Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej na Mszę Świętą, która rozpoczęła się o godz. 12.45.

Głównym organizatorem Święta była Prawica Rzeczypospolitej i grono sympatyków z terenu powiatu kutnowskiego przy udziale: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Polskiego Klubu Kawaleryjskiego i Orkiestry Dętej "Clonovia". Podczas mszy wystąpił poczet sztandarowy ZHP Hufiec Kutno, obecne były również władze Hufca.

- Cieszę się, że wśród żołnierzy przypominających nam tamtych prześladowanych i wyklętych widzę ludzi młodych, to dobrze rokuje na przyszłość - mówił ks. dziekan, - to cieszy. Dziękuję żołnierzom Armii Krajowej z panem pułkownikiem na czele, dziękuję harcerzom, na was zawsze można liczyć. Dziękuję orkiestrze, która tak bardzo uświetniła te dzisiejsze obchody. Pragnę również podziękować Wam wszystkim, którzy przybyliście dzisiaj na Mszę Świętą, którzy wzięliście udział w tej dzisiejszej uroczystości, Bóg Wam zapłać! (...)

Po zakończonych uroczystościach, wszyscy organizatorzy wraz z pocztami sztandarowymi AK i ZHP pozowali do wspólnego zdjęcia.

Marek DrabikCopyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]