Zebranie Rady Europejskiej 30 stycznia br. ma podj±æ decyzje w sprawie zawarcia miêdzyrz±dowego paktu fiskalnego. Dotychczasowe projekty tego traktatu, jak te¿ wypowiedzi rz±du w tej sprawie budz± g³êboki niepokój.
Traktat fiskalny, w intencji jego inicjatorów, ma na celu radykalne ograniczenie suwerenno¶ci bud¿etowej pañstw strefy euro oraz tych pañstw posiadaj±cych waluty narodowe, które zdecyduj± siê poddaæ jego rygorom. Okre¶lanie wielko¶ci i struktury wydatków to istota suwerenno¶ci, która pozwala narodom na samodzielne kszta³towanie w³asnej przysz³o¶ci. Ograniczenie tej prerogatywy uniemo¿liwia pañstwom prowadzenie samodzielnej polityki, nie tylko w zakresie polityki gospodarczej. Projekt traktatu przewiduje bowiem ograniczenie wysoko¶ci deficytu strukturalnego do poziomu 0,5% PKB, a je¿eli zad³u¿enie przekroczy 60% PKB, to pod rygorem unijnych kar finansowych sygnatariusze tego traktatu bêd± zobowi±zani do redukcji zad³u¿enia w wysoko¶ci 1/20 zad³u¿enia rocznie. Traktat ten, nie rozró¿nia deficytu i zad³u¿enia powodowanego konsumpcj± od zad³u¿enia i deficytu powodowanego inwestycjami infrastrukturalnymi podnosz±cymi produktywno¶æ gospodarki. Zrównanie obu kategorii zad³u¿enia prowadziæ bêdzie do petryfikacji obecnej struktury gospodarczej uniemo¿liwiaj±cej krajom rozwijaj±cym siê wyrównanie poziomu rozwoju gospodarczego z krajami bardziej rozwiniêtymi. Jest to szczególne zagro¿enie dla Polski, pañstwa, które nie jest w stanie wybudowaæ infrastruktury, koniecznej dla naszego rozwoju, w oparciu jedynie o wp³ywy podatkowe.
Podjecie zobowi±zañ traktatowych, nawet je¿eli Polska i inne kraje z poza strefy euro mia³yby zagwarantowane uczestniczenie w dorocznych spotkaniach strefy euro, nie rekompensuje zagro¿eñ dla naszej gospodarczej przysz³o¶ci, jakie zagra¿aj± w wyniku zastosowania wymogów tego paktu. Dlatego wzywamy rz±d do wycofania siê ze zobowi±zañ dotycz±cych ewentualnej akceptacji tego paktu. Wzywamy tak¿e rz±d i Narodowy Bank Polski do wycofania siê z projektu po¿yczki MFW maj±cemu na celu ratowanie niemieckich i francuskich banków finansuj±cych bankrutuj±ce pañstwa.
(-) Marek Jurek
Prezes Prawicy Rzeczypospolitej
(-) Marian Pi³ka
Wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej
Warszawa, 28 stycznia RP 2012
Komentuj w mediach m.in.:
Wpolityce.pl: "Uniemo¿liwia pañstwom prowadzenie samodzielnej polityki, nie tylko w zakresie polityki gospodarczej"
nowyekran
Za³±czniki: