Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
12-12-2011
Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej w sprawie koncepcji powołania armii europejskiej

Kryzys europejski jest wykorzystywany do forsowania różnorakich koncepcji "federacyjnych", mających na celu ograniczenie suwerenności państw Unii Europejskiej. W imieniu rządu, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zaprezentował koncepcję ograniczenia suwerenności, poprzez wprowadzenie "unijnej", a w istocie, jak pokazuje przykład projektu budżetu Irlandii, niemieckiej kontroli i nadzoru budżetowego oraz polskiej partycypacji w ratowaniu projekty euro, bez prawa podejmowania decyzji. Jest to projekt prowadzący do faktycznej likwidacji suwerenności budżetowej i jako taki jest sprzeczny z polską konstytucją.

Niestety, także projekty ograniczenia polskiej suwerenności i przeniesienia jej na instytucje unijne zgłaszają także liderzy opozycji. Ostatnio, prezes PIS, Jarosław Kaczyński odnowił zgłaszany w czasie swoich rządów, projekt powołania armii europejskiej. W ostatnim Gościu Niedzielnym, prezes PIS mówi: "jesteśmy za Europą, która będzie posiadała własne, silne i sprawne siły zbrojne, podlegające prezydentowi Unii Europejskiej. Dawałoby to Unii rzeczywista pozycję światowego mocarstwa". Stworzenie armii europejskiej oznacza rezygnację z narodowej polityki obronnej, podważa NATO-wski system bezpieczeństwa Polski oraz prowadzi do przeniesienia suwerenności w zakresie bezpieczeństwa narodowego na poziom unijny. Taka koncepcja polityki bezpieczeństwa wymagałaby także nadanie prezydentowi Unii Europejskiej kompetencji "państwowych", bowiem obecna formuła przewodniczącego Rady Europejskiej, jest jedynie formułą koordynacyjną. Ten projekt podważa polską suwerenność, jest sprzeczny z konstytucją i nie mniej groźny dla naszego państwa, niż projekty rządowe.

Prawica Rzeczpospolitej w sposób stanowczy protestuje przeciwko tym wszystkim projektom ograniczania suwerenności i przenoszenia jej na poziom unijny. Opowiadamy się natomiast za współpracą suwerennych państw europejskich i poszanowaniem, przez instytucje unijne, Europy Ojczyzn.

(-) Marian Piłka
Wiceprezes
Prawicy Rzeczypospolitej

Załączniki:Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]