Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
10-12-2011
Zbigniew Ziobro i Marek Jurek o alternatywie dla europejskiej polityki obecnego rządu

10.12. Warszawa (PAP) - Zachowanie złotówki, wzmocnienie rynku wewnętrznego, współpraca państw środkowoeuropejskich na forum UE, koordynacja działań unijnych państw zachowujących waluty narodowe - to według Zbigniewa Ziobry i Marka Jurka podstawowe zasady dające "realną alternatywę" dla polityki rządu Donalda Tuska.

Liderzy Solidarnej Polski i Prawicy Rzeczypospolitej przedstawili w sobotę na wspólnej konferencji prasowej stanowisko dotyczące tego, jak według nich powinna wyglądać polska polityka w Unii Europejskiej. Impulsem dla wspólnego zaprezentowania przez Ziobro i Jurka poglądów w tej kwestii był zakończony w piątek szczyt UE, na którym 17 państw eurolandu oraz kilka innych, w tym Polska, zgodziło się na wdrożenie nowych zasad dyscypliny finansów publicznych (tzw. umowa fiskalna).

Zbigniew Ziobro ocenił, że należy przyjąć inny punkt widzenia i kierunek rozwiązywania problemów w Europie. Lider SP uważa, że "polski rząd powinien prowadzić w tej sprawie fundamentalnie inną politykę". "Nasz krytyczny ogląd decyzji, które docierają do nas z Brukseli, nie opiera się na myśleniu w kategoriach +nie, bo nie+, ale wynika z przekonania, że możliwa jest inna droga, która prowadzi do rozwiązania nabrzmiałych problemów, w jakich znalazła się UE" - oświadczył.

Marek Jurek przedstawił podstawowe zasady, które - według obu formacji - powinny obowiązywać w polskiej polityce na forum europejskim.

Są to: zachowanie przez Polskę waluty narodowej, gdyż - jak mówił Jurek - jest to konieczny warunek konkurencyjności polskich przedsiębiorstw; wzmocnienie rynku wewnętrznego, bo musimy mieć silny popyt wewnętrzny, by był drugim filarem gospodarki obok eksportu, a z tym wiąże się wzmocnienie polskich rodzin, by były zdolne do dokonywania zakupów i podtrzymywania tym samym popytu wewnętrznego.

Ponadto według Jurka i Ziobry, Polska w UE powinna działać na rzecz silnej współpracy państw regionu Europy Środkowej. "A nie - tak jak obecny rząd - dryfować za polityką Niemiec" - stwierdził Jurek. Nasz kraj - jak mówił - powinien także działać na rzecz tego, by koordynowana była współpraca państw unijnych, które zachowują walutę narodową.

"Te zasady, to jest realna alternatywa dla polityki obecnego rządu" - powiedział. Według niego, obecnie potrzebne jest nie tylko recenzowanie działań obecnego rządu, ale także przedstawiania alternatywy. "Polska jak najszybciej musi zawrócić z tej drogi" - ocenił.

Ziobro i Jurek podkreślali także, że - według nich - do wprowadzenia w życie zobowiązań podjętych przez polski rząd na szczycie UEm potrzeba 2/3 głosów posłów w polskim parlamencie. "Biorąc pod uwagę arytmetykę głosów - liczba posłów klubu SP oraz posłów PiS - liczę, że tu stanowisko będzie też jednoznaczne - uniemożliwia dziś przeforsowanie przez polski parlament tego rodzaju zobowiązań" - mówił Ziobro. Przypomniał też, że SP zaapelowała do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku ze szczytem UE.

"Z tych informacji, które do nas docierają ze szczytu wynika, że premier Donald Tusk zdecydował się partycypować w zobowiązaniach Grecji, Włoch, krajów jednak należących do znacznie bardziej rozwiniętego obszaru UE. Wynika z tego, że kwoty sięgające nawet do 7 mld euro mielibyśmy przekazywać do właśnie tej wspólnej puli. (...) Nie można się na to zgodzić" - powiedział lider SP.

Z kolei według Jurka, "jedną dobrą rzeczą", którą może jeszcze zrobić premier Donald Tusk, "to jest apel do państw UE o minimum: zawieszenie wykonywania pakietu klimatyczno-energetycznego". "Europy w tej chwili nie stać na spowalnianie wzrostu gospodarczego" - powiedział lider Prawicy Rzeczypospolitej.

Podczas sobotniej konferencji Ziobro i Jurek, pytani byli także o ewentualną przyszłą współpracę ich ugrupowań. Jurek ocenił, że "Zbyszek Ziobro stoi przed ogromną szansą rekonstrukcji polskiej prawicy". Jak mówił, dzięki działaniu Ziobry, polska prawica odzyska "młodość, zdolność łączenia ludzi, zdolność koalicyjną, zdolność budowania większości". Zaznaczył jednocześnie, że inicjatywa Ziobry "jeszcze jest w fazie przygotowania".

Jurek zapowiedział, że będzie zachęcał swoją partię do "udzielania wsparcia tej akcji". Jednocześnie podkreślił, że oczekuje, iż będą w niej reprezentowane wartości chrześcijańskie. "I że temu będzie odpowiadać projekt - który, jak sądzę, wyłoni się - ruchu politycznego" - dodał.

Według Ziobry, wspólna konferencja jest wyrazem "coraz bardziej intensywnej współpracy" obu formacji. Lider SP mówił, że ma ogromny szacunek dla Jurka, a w wielu sprawach ich poglądy są bardzo bliskie. "Ale oczywiście przed nami też pewna praca - chodzi o znalezienie wszystkich tych spraw, które będą nas łączyć w przyszłym naszym działaniu" - dodał. Jak mówił, polska prawica wymaga nowej jakości przez łączenie różnych środowisk.(PAP)


______________________________________________

Skomentuj w mediach
WP.pl Money.pl tvn24 Wpolityce Wprost Gazeta Prawna TVP info Dziennik Radio Zet polskatimes wyborcza

IAR PAPCopyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]