Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
12-12-2011
13 GRUDNIA – DZIEŃ PAMIĘCI NARODOWEJ

W związku z XXX rocznicą wprowadzenia Stanu Wojennego kładącego kres nadziejom milionów Polaków na życie w wolności i prawdzie, wzywamy wszystkich do organizowania i udziału w obchodach pamięci Stanu Wojennego.

W Warszawie rozpoczniemy obchody Dnia Pamięci w poniedziałek 12 grudnia o godz. 20.00 wiecem na placu Konstytucji. Następnie przejdziemy ulicą Marszałkowską w pobliżu siedziby zdelegalizowanej „Solidarności” przy ulicy Mokotowskiej pod dom Wojciecha Jaruzelskiego przy ulicy Ikara 5 (niedaleko KG Policji).

Celem obchodów DNIA PAMIĘCI jest protest przeciwko nobilitowaniu członków junty milicyjno-wojskowej, w tym jej przywódcy tow. generała Jaruzelskiego, przez rządzącą formację polityczną. Głęboki niesmak musi budzić również demonstracyjny udział w życiu politycznym byłych agentów SB i WSI - ludzi działających aktywnie przeciwko niepodległości państwa polskiego. Przypominamy, że stan wojenny był nielegalny, a osoby odpowiedzialne za jego wprowadzenie i zbrodniczą realizację do tej pory nie zostały ukarane.

Domagamy się niezwłocznego ukarania członków junty milicyjno - wojskowej WRON. Brak elementarnej sprawiedliwości demoralizuje całość życia publicznego. Widzimy w tym kontekście potrzebę głębokiej reformy wymiaru sprawiedliwości, poddania go społecznej kontroli i oczyszczenia z komunistycznej tradycji.

Kierujemy apel do Sejmu, Senatu i Prezydenta o uchwalenie ustaw o:

- dekomunizacji Polski
- zwiększenie pomocy dla Instytutu Pamięci Narodowej
- uznaniu praw kombatantów walki o niepodległość z lat 1944-90
- przygotowania projektów zmian dotyczących sądownictwa

oficjalna strona wydarzenia - 12 grudnia o godz. 20.00
____________________________________________________

12 grudnia - Manifestacja pod willą Jaruzelskiego (Warszawa)

Społeczny Komitet Upamiętnienia Ofiar Stanu Wojennego, zrzeszający zarówno działaczy opozycji niepodległościowej, jak i młode pokolenie,

zaprasza do udziału w manifestacji pod willą Wojciecha Jaruzelskiego w Warszawie przy ul. Ikara 5.

Spotkajmy się już o godz. 23.30 w nocy z 12 na 13 grudnia. Weźmy ze sobą znicze – dowód pamięci o ofiarach zamordowanych przez komunistów.

Bądźmy razem i razem domagajmy się osądzenia zbrodni komunistycznych i uhonorowania ofiar stanu wojennego.Apel organizatorów corocznych nocnych demonstracji pod domem Wojciecha Jaruzelskiego.

13 grudnia 2011 roku upłynie 30 lat od chwili, gdy komuniści, na czele z Wojciechem Jaruzelskim, gwałcąc obowiązujące prawo, wprowadzili stan wojenny. Zdławiono w ten sposób dążenia wolnościowe Narodu Polskiego wyrażone w wielkim zrywie Solidarności. W wyniku działań komunistycznego aparatu terroru zamordowano w stanie wojennym blisko 150 osób, zdelegalizowano NSZZ Solidarność, aresztowano i pozbawiono wolności ponad 10 tysięcy działaczy opozycji, wzmożono działania aparatu bezpieczeństwa i cenzury.

Mimo upływu ponad ćwierćwiecza osoby odpowiedzialne za gwałt zadany wówczas Narodowi, nie poniosły żadnej odpowiedzialności, a większość działań przestępczych komunistycznego aparatu bezpieczeństwa nie znalazła finału w sądach wolnej Polski.

Dlatego też od prawie 20 lat w nocy z 12 na 13 grudnia spotykamy się pod willą autora stanu wojennego - Wojciecha Jaruzelskiego, aby protestować przeciwko nierozliczonym i nieosądzonym zbrodniom tamtego czasu oraz aby uczcić pamięć wszystkich ofiar stanu wojennego.

Również i w tym roku Społeczny Komitet Upamiętnienia Ofiar Stanu Wojennego, zrzeszający zarówno działaczy opozycji niepodległościowej, jak i młode pokolenie, zaprasza do udziału w manifestacji pod willą Wojciecha Jaruzelskiego w Warszawie przy ul. Ikara 5. Spotkajmy się już o godz. 23.30 w nocy z 12 na 13 grudnia. Weźmy ze sobą znicze – dowód pamięci o ofiarach zamordowanych przez komunistów. Bądźmy razem i razem domagajmy się osądzenia zbrodni komunistycznych i uhonorowania ofiar stanu wojennego.

Zło i kłamstwo nie mogą być elementem życia publicznego!
Dobro i prawda muszą zwyciężyć!

Społeczny Komitet Upamiętnienia Ofiar Stanu Wojennego

oficjalna strona wydarzenia - 12 grudnia o godz. 23.30

______________________________________________

13 grudnia - Młodzi Pamiętają(Kraków i Warszawa)

Głównym celem akcji „Młodzi Pamiętają” jest przypomnienie wydarzeń Stanu Wojennego oraz wzbudzenie, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, refleksji nad całym okresem PRL. Akcja ma również zwrócić uwagę na problem braku nauczania o najnowszych wydarzeniach historii Polski w trakcie całego procesu edukacji szkolnej.13 GRUDNIA 2011 R.

od 6:00, "Patelnia przy Stacji Metra Centrum"
telebim z .... oraz patrole ZOMO

od 11:00, Plac Zamkowy
pokaz zabytkowych pojazdów Milicji Obywatelskie
patrole ZOMO na ulicach miasta

18:00, Plac Zamkowy
wielka inscenizacja starć opozycji z ZOMO

Organizatorem akcji Młodzi Pamiętaja jest Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska

___________________________________________

13 godzina 20:00- Towarzysz generał idzie na wojnę

Niezależna Zrzeszenie Studentów UW zaprasza na pokaz nowego filmu Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka o stanie wojennym: "Towarzysz Generał idzie na wojnę" (swoisty "Towarzysz Generał 2") serdecznie zapraszamy!

Po pokazie przewidziana jest panel dyskusyjny:

Grzegorz BRAUN (reżyser)
dr Marcin ZAREMBA (Instytut Historii UW, "Polityka")
dr Piotr GONTARCZYK (IPN)
Wojciech TOMCZYK (dramaturg, reżyser, autor m.in. "Norymbergi")

Przed pokazem pokarzemy kilku minutową etiudę zrealizowaną przez przez Fundację Odpowiedzialność Obywatelska "Stan nie pokoju czyli dwa lata codzienności" w ramach akcji "Młodzi pamiętają". Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska jest jednym z patronów naszego pokazu.

Patronat nad wydarzeniem objął między innymi IPN, Teologia Polityczna, Fundacja Republikańska, FOO, Fronda.pl, Rebelya.pl, wpolityce.pl histmag.org,

Czas i miejsce:
13 grudnia, godzina 20:00
Aula Starego BUWu, Kampus Centralny UW

Zobacz więcejCopyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]