Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
21-06-2011
Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej i Unii Polityki Realnej przeciw finansowaniu przez Polskę bankructwa strefy euro na południu Europy

Decyzja o udziale w finansowaniu bankructwa strefy euro na południu Europy to akt konsekwentnej nieodpowiedzialności obecnego rządu. Kilka tygodni temu premier Donald Tusk, wprowadzając Polskę do paktu na rzecz euro, mówił „otwarcie i po imieniu”, że dla Polski ten pakt jest zupełnie niepotrzebny („neutralny, jeśli chodzi o kwestie merytoryczne”), jest natomiast „ważny z punktu widzenia politycznego”. Zawieranie niepotrzebnych umów międzynarodowych samo w sobie stanowi dowód braku powagi politycznej. Jednak pakt uzasadniający zwiększanie presji i kontroli gospodarczej wobec poszczególnych państw Europy niepoważny i neutralny nie jest. Stanowi zaprzeczenie solidarności europejskiej, gdyż w Unii Europejskiej są zarówno państwa, które przyjęły wspólną walutę oraz państwa, które jej przyjmować nie chcą. Tymczasem pakt ten wykorzystuje instrument wspólnej waluty do zwiększenia kontroli państw dominujących w Unii nad polityką gospodarczą państw słabszych, a teraz staje się pretekstem do wciągania w to krajów, które – jak Polska – do strefy euro nie należą.
Wzywamy rząd do wycofania się z tej polityki. Nie można zmuszać państw Europy niebiorących udziału w strefie euro do finansowania nieodpowiedzialnego wprowadzenia wspólnej waluty w państwach, które nie stanowią optymalnego obszaru walutowego. Nie można zmuszać Polski ani do finansowania niemieckich i francuskich banków udzielających nieodpowiedzialnych politycznych kredytów, ani – tym bardziej – do finansowania niemieckich i francuskich interesów w Europie.
Ta fatalna decyzja rządu Donalda Tuska u progu polskiej prezydencji ujawnia lekceważenie dla interesów kraju i zupełny brak koncepcji polskiej polityki europejskiej i odpowiadającej jej wizji Europy.

(-) Marek Jurek, przewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej
(-) Bartosz Józwiak, prezes Unii Polityki Realnej
Warszawa, 21 czerwca RP 2011Komentuj w mediach:

PAP:Prawica i UPR apelują do rządu, by nie wspierał finansowo Grecji

Money.pl: Prawica i UPR apelują do rządu, by nie wspierał finansowo Grecji

Dziennik.pl Polska uratuje Grecję? Prawica chce powstrzymać Tuska

Wp.pl: Prawica i UPR apelują do rządu, by nie wspierał finansowo Grecji

Gazeta Prawna: Prawica i UPR apelują do rządu, by nie wspierał finansowo Grecji

Forsal.pl Prawica i UPR: Polski nie stać na ratowanie Grecji

Dziennik Polska: Prawica RP i UPR do rządu: Nie wspierajmy finansowo Grecji

eurobankier: "Polska nie powinna się angażować w pomoc dla Grecji"Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]